P1280185

Jest taki wyjątkowy wieczór w roku, gdy słuchacze UTW gromadzą się przy wspólnym stole. Wieczór – gdy składamy życzenia i łamiemy się opłatkiem. Ksiądz Proboszcz Jacek Fabiszak wprowadził nas w refleksyjny nastrój Świąt, w którym łatwiej będzie dostrzec miłość, życzliwość ludzkiego serca i gest wyciągniętej dłoni.

P1280189

Natomiast dr Lidia Marek z Uniwersytetu Szczecińskiego, swoim wykładem na temat śmiechu i humoru w życiu codziennym uświadomiła jego znaczenie zwłaszcza w okresie przedświątecznym i świątecznym, a także w dalszych, kolejnych dniach. Śmiech ma znakomite działanie dla organizmu ludzkiego i psychicznego.

P1280190

Podobno mózg człowieka, podczas odbioru różnych bodźców humorystycznych „świeci się jak choinka”. Na wiele pytań z zakresu m.in. poszukiwania genu humoru, czym jest śmiech, jakie są źródła śmiechu, jakie są funkcje śmiechu i czy istnieją ludzie nie mający poczucia humoru, odpowiedziała Pani dr Lidia Marek.

P1280196

Kolejni goście, to wykładowca kursu rysunku i malarstwa artysta malarz – Jan Szewczyk ze Szczecina, podsumował zagadnienia kursu, ocenił potencjał twórczy słuchaczy. Efekty prac można było odszukać w przygotowanym Kalendarzu na 2016r. pt. „ Ocalić od zapomnienia” m.in. malarstwo sztalugowe, ceramikę, malowaną porcelanę, ogrodowe formy z wikliny oraz poezję.

P1280223

Swoista „monografia” w postaci wydanego kalendarza stanowi niepowtarzalny i trwały ślad pozostawionej po sobie twórczości seniorów z UTW Golczewa, Goleniowa, Nowogardu i Polic, oraz zaproszonych do projektu dzieci i młodzieży.   Spotkanie uświetnił program pastorałek przygotowany przez Ryszarda Zagórskiego z Nowogardu, który jako prowadzący Zespół Śpiewaczy „Maliny” inicjował wspólne śpiewanie.

P1280235

Podsumowując miniony rok, pragnę podziękować osobom i podmiotom wspierającym działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golczewie, a są to:   Pan Wiesław Żelek, Ludwik i Bartosz Sadłocha, Andrzej Kloch, Paweł Woźniak, Rada Nadzorcza Banku Spółdzielczego w Gryficach, Drukarnia TOTEM w Szczecinie, Ośrodek Wczasowy Familijni w Dziwnówku i Pogorzelicy.

P1280242

Realizacja projektu w 2015 roku pt. „Senior z pasją i wigorem” mogła się spełnić dzięki pozyskanym środkom z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

P1280254

Szanowni Państwo!W Wigilię Bożego Narodzenia otwórzmy pudła słodkich marzeń. Niechaj Aniołki z Panem Bogiem, jak Trzej Królowie z dary swymi, staną cicho za Waszym progiem, by spełnić to, co dotąd było snem. Ciepłem otulmy bliskich i uśmiechnijmy się do siebie.

P1280260

Świąt magia niechaj zjedna wszystkich, niech w domach będzie Wam jak w niebie. Zdrowia oraz radości życia na każdy dzień Nowego Roku 2016

życzy – Janina Kołodzińska Prezes UTW w Golczewie