W dniach od 4-6 sierpnia 2017r. podczas XXIII Festiwalu Słowian i Wikingów – zgodnie z wieloletnią już tradycją gmina Wolin gościła przedstawicieli gmin z nami zaprzyjaźnionych – Usedom, Kalkar oraz Walimia.

W piątek, po oficjalnym przywitaniu gości przez Burmistrza Gminy Wolin – Eugeniusza Jasiewicza  w Dworku Wolińskim, odbył się korowód festiwalowy ulicami Wolina na teren Skansenu Słowian i Wikingów, aby wspólnie otworzyć tegoroczny, już XXIII Festiwal.

Ze strony Urzędu Marszałkowskiego gościliśmy Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Jarosława Rzepę, ze strony powiatu – Starostę Kamieńskiego Józefa Malca oraz Wicestarostę Kamieńskiego Marka Matysa, a gospodarzem całego wydarzenia był Burmistrz Eugeniusz Jasiewicz. Gospodarzem części historycznej Festiwalu był prezes Stowarzyszenia Słowian i Wikingów – Wojciech Celiński. Podczas oficjalnego otwarcia Festiwalu głos zabrała również pani Burmistrz gminy Kalkar – dr Britta Schulz, która była pod ogromnym wrażeniem całego wydarzenia.

W sobotę 5 sierpnia delegacje z gmin partnerskich / Usedom – burmistrz Jochan Storrer, Kalkar – burmistrz dr Britta Schulz i Walim – wójt Adam Hausman / spotkały się z władzami naszej gminy w Dworku Wolińskim, gdzie w bardzo miłej atmosferze przebiegały rozmowy w zakresie planów nad przyszłą współpracę. Szczególnym wydarzeniem tego poranka był występ dzieci w ramach Karawany Kultury. Artystki – dziewczynki z Białorusi i Łotwy zaprezentowały się w repertuarze taneczno – wokalno – muzycznym, który bardzo spodobał się zaproszonym gościom, którzy nagrodzili artystów gromkimi brawami. Po części oficjalnej spotkania delegacje gmin dokonały wpisy w Kronice Gminy Wolin.

UM w Wolinie