W poniedziałek, 13 lutego, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamieniu Pomorskim . Rozmawialiśmy o bardzo dobrej powieści historycznej „Harda” Elżbiety Cherezińskiej. Akcja powieści zaczyna się , gdy Mieszko postanawił  wprowadzić w Polsce chrześcijaństwo i oddala swoje poprzednie, pogańskie żony. Kończy  się, gdy harda Świętosława zasiada na drugim tronie w swoim życiu i zostaje królową Danii. Śledzimy losy piastowskiej księżniczki, która od dzieciństwa wie jaką przyjdzie jej odegrać rolę w planach ojca.

Uczestnikom spotkania książka bardzo się podobała. Na początku czytania wszyscy byli przerażeni ilością wątków, ale autorka prowadziła tak narrację,że wszystko zgrabnie układało się w całość. Dzięki tej książce przypomnieliśmy sobie wiele faktów z początków historii  naszego kraju, ale też z historii naszych północnych sąsiadów.  Wszystkim podobał się styl narracji oraz język    pisarki. Czytało się tę powieść jak sagę piastowsko-wikińską.

Wszyscy uczstnicy zapowiedzieli, że muszą doczytać  historię  o  Świętosławie w tomie  pt.„Królowa”. Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki już 6 marca . Czytamy  reportaż Ewy Winnickiej pt. „Angole”.