DSC00075

Gorąco zrobiło się pomiędzy radnymi a sołtysami podczas wczorajszej (15.01) sesji Rady Miejskiej w Golczewie. Część zbulwersowanych systemem swojego wynagradzania sołtysów, postanowiła zabrać głos w sprawie diet. – Swoje obowiązki wypełniamy niezależnie od tego czy sesja się odbędzie. Wnosimy o zmiany wysokości diety na 350zł miesięcznie oraz dietę niezależnie od tego czy w danym miesiącu jest posiedzenie rady – podnosił w trakcie sesji Edward Żurawski, którego poparli inni sołtysi.

Wszystko zaczęło się od faktu, że na pismo grupy sołtysów od kilku miesięcy dotyczące uregulowania kwestii ich wynagrodzenia od kilku miesięcy nie było odpowiedzi burmistrza Andrzeja Danieluka. Rozgoryczeni tym faktem sołtysi postanowili zareagować odczytując prosząc o publiczne odczytanie złożonego pisma. Jak argumentował Edward Żurawski, były radny a obecnie sołtys sołectwa Kretlewo, obecny sposób wynagradzania sołtysów jest niesprawiedliwy. Otrzymują oni bowiem 180zł diety warunkowanej faktem, że w danym miesiącu odbędzie się posiedzenie Rady Miejskiej.

Zwracamy się z prośbą wydatków związanych z uregulowaniem dotychczasowego rozliczenia. Wnosimy zmiany na 350zl miesięcznej diety niezależnie od tego czy sesja się odbędzie czy nie. W tym roku prosiliśmy o rozwiązanie naszego problemu jednak nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi od burmistrza. Dlaczego my sołtysi jesteśmy traktowani jak piąte kolo u wozu. Dlaczego radni niezależnie od wszystkiego mają diety a my sołtysi na których spadają przeróżne obowiązki jesteśmy traktowani po macoszemu – podnosił Sołtys Kretlewa.  Te zdania wypowiedziane przez sołtysa oburzyły radnych. Samorządowcy podkreślali, że oni także wykonują swoje obowiązki poza okresem sesyjnym.

DSC00062

W najbliższym czasie zaproponujemy takie spotkanie pomiędzy władzami a sołtysami. Ja nie ukrywam ze potrzebna jest zmiana. Poprzednia kadencja była specyficzna, jedna uchwałę przepychaliśmy czasami na trzech sesjach, wiec nie odczuwaliście Państwo tego problemu. Kwota która podaliście jest zawyżona natomiast forma rozliczenia w formie ryczałtu jest do osiągnięcia – stwierdził Lech Ferdynus, zastępca burmistrza Golczewa.