DSC06824

To było kwestią czasu, kiedy obecnie rządzący zdecydują się na „przemycanie” ideologii smoleńskiej do naszego życia codziennego. Niewiele ponad dwa tygodnie temu podczas odczytywania apelu poległych zgodnie z zarządzeniem szefa MON do zasłużonych walczących o wyzwolenie m.in. Kamienia Pomorskiego dołączyli tragicznie zmarli w Smoleńsku oficjele z ś.p. Prezydentem Lechem Kaczyńskim. Teraz wojewoda zachodniopomorski prosi wszystkich samorządowców o przeprowadzenie „treningu” syren alarmowych. Ma się on odbyć przypadkiem 10 kwietnia o godzinie 8.41 czyli dokładnie w sześć lat po tragedii.

Syrena alarmowe co do zasady mogą być wykorzystywane jedynie do sygnalizowania realnego zagrożenia. W wyjątkowych, szczególnych przypadkach wojewoda może wydać akt miejscowy dopuszczający użycie sygnałów alarmowych związanych z wystąpieniem ważnej rocznicy np. wybuchu Powstania Warszawskiego.

10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41, prezydencki samolot Tu-154M rozbił się pod Smoleńskiem. To był wyjątkowy dzień, nigdy bowiem w historii w jednej katastrofie nie zginęło tyle ważnych polityków i osób mających istotny wpływ na losy Państwa. Ówczesny marszałek sejmu ogłosił trwającą 7 dni żałobę narodową.

aaaa

Ten tragiczny dla historii Polski dzień nigdy jednak oficjalnie nie stał się świętem Państwowym. Jak więc wezwać samorządowców do upamiętnienia go? Wojewoda Zachodniopomorski Piotr Jania wpadł na dość oryginalny pomysł. W przesłanym do samorządowców piśmie prosi o przeprowadzenie w dniu 10 kwietnia 2016 roku o godz. 8.41 „Treningu uruchamiania syren alarmowych i ich pracy zainstalowanych na terenie powiatu (miasta), w okresie jednej minuty”

Pismo ma arcyciekawą konstrukcję bowiem w pierwszym akapicie mowa o treningu, natomiast w kolejnym o podkreśleniu wagi tego historycznego wydarzenia. Dodatkowo Piotr Jania prosi, aby w tym dniu na wszystkich budynkach administracji publicznej wywieszono flagi państwowe.

Będę jednocześnie wdzięczny, jeżeli rozpropagujecie Państwo wśród lokalnej społeczności ideę uczczenia „pamięci ofiar katastrofy Smoleńskiej” poprzez wstrzymanie ruchu ulicznego i minutę ciszy – pisze do samorządowców wojewoda zachodniopomorski.