Na zaproszenie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie,  Słuchacze UTW w Golczewie spędzili niepowtarzalny dzień  24.05.2017r. na wykładach  i pokazach m.in. florystycznych. Spotkanie z mistrzem florystyki dr inż. Piotrem Salachną było prawdziwą ucztą duchową , poznaliśmy rośliny, rodzaje materiałów florystycznych i zasady kompozycji. Inspiracje z pokazu planujemy zaprezentować na zakończenie  VI roku  UTW w Golczewie.

W drugą część  dnia spędziliśmy w Centrum Szkoleniowo – Badawczym w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi.  Warsztat poprowadziła dr inż. Joanna Czerwińska, która zapoznała  nas z przykładami recyklingu,  oraz w jaki sposób dbać o środowisko naturalne.  Warsztat zakończyliśmy malowaniem bawełnianych toreb ekologicznych, które zabraliśmy do domu.  Nie zabrakło zajęć interaktywnych o charakterze sportowo- integracyjnym.  Tu mieliśmy okazję przy pomocy siły własnych mięśni na energorowerach  wyprodukować energię elektryczną , zasilając  sokowirówkę i samodzielnie zrobić sok ze świeżych jabłek.  Wspaniały pobyt zakończyliśmy w malowniczym parku nad stawem z ogniskiem i  pieczeniem kiełbasek, konsumpcja na   ekologicznych talerzach, które można było skosztować  lub wyrzucić do stawu w którym mieszkają   żółwie czerwonolice.

Zafascynowani pobytem i  chętni na  wiedzę teoretyczną  jak i praktyczną czekamy na kolejne propozycje i spotkanie w  ZUT w Szczecinie, w  ramach projektu „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”,  współfinansowanego ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tekst i foto – Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie