9

Województwo Zachodniopomorskie dofinansuje budowę 11 nowych obiektów na terenie Skansenu Słowian i Wikingów w Wolinie. Dziś w Centrum w obecności Marszałka Olgierda Geblewicza, wicemarszałka Jarosława Rzepy, wicestarosty Marka Matysa, Burmistrz Eugeniusza Jasiewicza oraz przedstawicieli Centrum Słowian odbyło się podpisanie umowy.

Cieszę się że ta umowa dochodzi do skutku, że zostanie podpisana i wikingowie się rozprzestrzeniają. Widać, że dobry przykład służy jak można wykorzystać historię miejsca, żeby zbudować coś unikalnego, produkt turystyczny i fantastyczną imprezę, która służy przywracaniu klimatu Wolina. Pomaga to nie tylko władzom województwa ale także lokalnym władzom. Głęboko wierzę w to, że te pieniądze które przeznaczymy pozowlą na jeszcze śmielsze prowadzenie działalności. Dla nas ta inwestycja nie jest zaskoczeniem, postanowiliśmy poświęcić specjalną linię finansową takim inwestycją przyczyniającym się do rozwoju historycznego i turystycznego naszego regionu – podkreślił Marszałek Olgierd Geblewicz.

Projekt rozbudowy obejmuje powstanie 11 obiektów oraz infrastruktury towarzyszącej. Będzie to budynek wystawienniczo-edukacyjny wraz z wiatą o powierzchni zabudowy 600m2, a także m.in. chata zielarzy i medyków, chata snycerza i tokarza, warsztat introligatorski oraz warsztat produkcji łuków. Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta rozpocznie realizację projektu już w czerwcu br. Jego zakończenie przewidziano na koniec 2018 roku. Prace wyceniono na prawie 4 mln zł. Unijne wsparcie wyniesie ponad 2,1 mln zł.

Działamy od wielu lat i przez ten okres zrobiliśmy bardzo wiele dzięki wsparciu województwa. Wykonaliśmy port, umocnienia a teraz drugi etap centrum Słowian i Wikingów. Będzie to 11 nowych obiektów, które pozwolą nam funkcjonować przez cały rok – zaznaczył Wojciech Celiński.

Wioska Wikingów w Wolinie łączy funkcję skansenu z funkcją edukacyjną. Odwiedzający atrakcję turyści mogą wziąć udział w warsztatach dawnego rzemiosła, posłuchać muzyki historycznej czy spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. To w Centrum odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów, na który przybywa ponad 2 tys. uczestników z niemal 30 krajów świata.

Bardzo się cieszę, że to podpisanie jest dzisiaj, gdyż wczoraj rozpoczęła się międzynarodowa konferencja Jomsborg z udziałem naukowców z siedmiu krajów świata. Ona jest bardzo dobrym uzupełnieniem dzisiejszego wydarzenia. Wczoraj otwierają konferencję powiedziałem, że życzę sobie, aby tak jak kiedyś Wolin był jednym z najważniejszym ośrodków w Europie, tak teraz chciałbym czynić starania, abyśmy byli jednym z najważniejszych ośrodków. To przedsięwzięcie stanowi kompleksową ofertę dla naszej gminy. Chciałbym podziękować, że samorząd województwa otacza stowarzyszenie i gminę Wolin taką opieką. Do rozwoju potrzeba pięknych kobiet i pieniędzy – stwierdził Eugeniusz Jasiewicz.