Budowa Chaty Kasztelana

Były uściski dłoni, flesze, podpisane porozumienia, dalekosiężne plany i zapewnienia, że w Kamieniu Pomorskim powstanie XIII-wieczny skansen historyczny. Dziś okazuje się, że od samego początku brakowało działki na której miałyby stanąć część obiektów – Skansen miał powstać docelowo na trzech działkach. Niestety jedna z nich jest dzierżawiona przez osobę prywatną do 2017 roku. – tłumaczy Maja Andrzejewska z Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim.

Prace miały rozpocząć się najpóźniej w lipcu 2013 roku. W wolińskim skansenie trwa już nawet budowa domu kasztelana oraz balistycznej maszyny miotającej – trebuszeta, które to miały trafić do Kamienia Pomorskiego.

Wiedzieliśmy to od początku, że ktoś dzierżawi te tereny, tylko jest taki przepis, że w Agencji mogą to zabrać i przekazać nam 30%. Chcieliśmy to tylko zacząć, zanim by się projekt napisało, kompleksowo dokumentację to zostaje rok. Nowy burmistrz obiecał do końca marca rozwiązać ten problem, więc czekamypowiedział w rozmowie z naszą redakcją Wojciech Celiński, prezes Stowarzyszenia Słowian i Wikingów Jomsborg Vineta Wolin.

kamienskie.info