cba

Są pierwsze efekty śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie w związku nieprawidłowościami przy przetargu na dostarczenie sprzętu komputerowego do biblioteki w Wolinie. Jak informuje rzecznik szczecińskiej prokuratury postępowanie toczy się przeciwko sześciu osobom, wobec jednej 30 grudnia skierowano już akt oskarżenia. Postępowanie zostało także rozszerzone o kwestię uzyskania pozwolenia na budowę biblioteki. 

Po wybudowaniu biblioteki w Wolinie w trakcie uroczystego otwarcia 6 listopada 2014 roku, burmistrz Eugeniusz Jasiewicz (PSL) zapewniał, że zostanie ona wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt komputerowy. Dzień później w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się zamówienie na „Dostawę wyposażenia w ramach zadania, pn. budowa i wyposażenie obiektu biblioteki publicznej Gminy Wolin w Wolinie – etap II, dostawa sprzętu komputerowego, biurowego i oprogramowania”.

Rolnik dostarczył komputery?

Do urzędu wpłynęła tylko jedna oferta warta 389 tys. zł. Chodź żadna wzmianka o kwocie przeznaczonej na zamówienie nie znalazła się w Biuletynie Informacji Publicznej, to szczęśliwy wykonawca idealnie wstrzelił się w „oszacowaną na podstawie badania rynku” przez Burmistrza sumę 395 tys. zł.

Do biblioteki dostarczono 55 calowy telewizor, adapter DSLR, system nagłośnienia (4 głośniki, subwoofer), projektor multimedialny, ekran projekcyjny, urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka), 15 zestawów komputerowych, oprogramowanie antywirusowe i biurowe wraz z licencją na 16 stanowisk, edytor graficzny Photoshop – 10 sztuk, UPS – 2 szt., serwer, słuchawki z mikrofonem 15 szt., odtwarzacz BLU-RAY, bindownicę, niszczarkę, laminator, pięć skanerów kodów kreskowych, bezprzewodowy prezenter, stolik multimedialny, drukarkę termiczna, drukarkę kart, mównica prezentacyjną oraz laptopa.

Firma, która realizowała zamówienie mieściła się w Troszynie leżącym kilka kilometrów pod Wolinem. Co ciekawe została zarejestrowana 25 czerwca 2014 roku – czyli niespełna pięć miesięcy przed ogłoszeniem zamówienia. Na próżno można było szukać jej portfolio. Firma nie posiadała nawet swojej strony internetowej. Jest to ciekawe z tego względu, że jednym z kryteriów udziału w postępowaniu było wykazanie, że w okresie przed upływem terminu składania ofert przyszły wykonawca zrealizował minimum dwa zamówienia polegające na dostawie sprzętu komputerowego oraz biurowego o wartości nie mniejszej niż 100 tys. zł brutto każda. Pod adresem wskazanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej znajduje się będące w nie najlepszej kondycji gospodarstwo rolne. Żaden z mieszkańców, z którymi rozmawialiśmy nie wiedział o istnieniu takiego przedsiębiorstwa.

Siedem osób z zarzutami – w tym urzędnik

Kilka miesięcy później funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego odwiedzili Urząd Miejski w Wolinie. Dokonano także przeszukania w miejscu zamieszkania jednego z pracowników urzędu oraz w siedzibie firmy, która wygrała przetarg na dostawę sprzętu komputerowego dla Biblioteki Publicznej w Wolinie za blisko 400 tys. zł. Wszystko odbyło się na polecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie

Jak poinformowała w rozmowie z naszą redakcją Małgorzata Wojciechowicz śledztwo związane z dostarczeniem sprzętu do biblioteki jest w toku. Prokurator powołując się na dobro prowadzonego postępowania nie ujawnia personaliów osób zamieszanych w sprawę. – 30 grudnia skierowano akt oskarżenia przeciwko jednej osobie, w pozostałym zakresie postępowanie trwa. Toczy się ono przeciwko 6 osobom, wśród nich znajduje się jeden funkcjonariusz publiczny – informuje rzecznik prokuratury.

Wszystkie zarzuty przedstawione podejrzanym dotyczą poświadczenia nieprawdy w dokumentach, mających znaczenie prawne dla uzyskania przez firmę z Troszyna zamówienia publicznego informatyzacji biblioteki.

Kobieta przeciwko której skierowano akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim, to właścicielka firmy, która w listopadzie 2014 roku wystawiła referencje, w których poświadczyła nieprawdę dla podmiotu (przyp. red. firmie z Troszyna) ubiegającego się o zamówienie publiczne. Referencje mówiły o dostarczeniu sprzętu komputerowego, co było nieprawdą – informuje Małgorzata Wojciechowicz.

Biblioteka lokalem mieszkalnym?

Kwestia dostarczenia sprzętu do wolińskiej biblioteki to nie jedyny wątek, który interesuje Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz szczecińską Prokuratura. Chodzi o pozwolenie na budowę budynku użyteczności publicznej jakim jest Biblioteka Miejska. Na podstawie warunków zabudowy, można stwierdzić, że teren biblioteki jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.