DSC09549

Rada Gminy 10 głosami za, przy 4 głosach przeciw i jednym wstrzymującym się zdecydowała o ustaleniu nowej sieci szkół w gminie. Wszystko w związku z wprowadzoną przez rząd reformą oświaty. Samorządowcy zdecydowali m.in. o utworzeniu ośmioletniej podstawówki w Gostyniu obejmującej klasy I-III. Gimnazjum w gminie Świerzno będzie funkcjonowało jeszcze przez rok. 

W Gostyniu będą trzy klasy, natomiast jeżeli sytuacja demograficzna się poprawi, będą dzieci i zarówno rodzice jak i pedagodzy ze Świerzna zadbają o to, aby ta ilość dzieci była taka jak w tej chwili jest to być może będziemy tworzyć klasę 4, 5, 6, 7 czy 8. Niczego nie zamykamy, szkoła będzie na pewno. Polepszymy warunki funkcjonowania, to chyba wyważone podejście i nie ukrywam że jestem zadowolony.

Jeżeli sytuacja demograficzna się poprawi, tzn. zarówno rodzice jak i pedagodzy zadbają o to, aby ta ilość dzieci była taka jak w tej chwili jest to być może będziemy tworzyć klasę 4, 5, 6, 7 czy nawet 8. Niczego nie zamykamy, szkoła będzie na pewno. Polepszymy warunki funkcjonowania, to chyba wyważone podejście – poinformował Wójt

Szkoła w Gostyniu została utworzona w 1946 roku. Jej statut organizacyjny obecnie obejmuje klasy I-IV, a do jej obwodu należą wsie Trzebieradz, Sulikowo, Gostyń, Rybice, Gostyń, Dąbrowa, Redliny. Dowożenie uczniów do szkoły w Świerznie będzie zapewnione przez gminę. W budynku w Gostyniu w dalszym ciągu będzie prowadzony punkt przedszkolny, oddziały klas I-III, biblioteka oraz świetlica wiejska. Uczniowie klas IV-VIII będą kontynuować naukę w Szkole Podstawowej w Świerznie.

DSC00065

W trakcie sesji obecny był także dyrektor likwidowanego gimnazjum, który skomentował tworzoną sieć szkół. – To jak najbardziej przemyślana i rozsądna wizja. Żal jednak, że w pięknym, nowoczesnym budynku jakim jest gimnazjum w Świerznie, nie będą się uczyli wszyscy uczniowie z naszej gminy. W Świerznie będą pełne klasy a w Stuchowie w ciasnych salach będzie po 9 osób. Dojdzie do takiej sytuacji za 3 lata, że będą dwie klasy siódme, potem dwie klasy ósme w Świerznie i jedna w Stuchowie. Mówiłem o tym, że z ekonomicznego punktu widzenia, to ogromne obciążenie, żeby w Stuchowie przygotować gabinety do chemii, biologii, geografii. To są ogromne pieniądze, mikroskopy, globusy, preparaty to jest ogrom rzeczy który jest w Świerznie. Hala w Świerznie będzie stała troszkę niewykorzystana, a w Stuchowie w ciasnocie 15-letni chłopcy będą się cisnąć. Gimnazjum jest w likwidacji, to przesądzone, jednak mówiłem o tym miesiąc temu, uważam że w Świerznie powinna być cała młodzież, która mogłaby wykorzystać cały potencjał i bazę, która się tam znajduje – stwierdził dyrektor Kubas.