Kolejne sensacyjne znalezisko na ziemiach naszego powiatu! W posiadaniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej trafiło siedem niezwykle cennych zabytków, datowany wstępnie na 1000 rok p.n.e! – Mamy nadzieję, że znalezisko pozostanie w kamieńskim muzeum i wzbogaci zbiory związane z epoką brązu, które prezentowane są w naszej instytucji. Wśród nich znajduje się m.in. skarb odkryty w 2015 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego – mówi Grzegorz Kurka.

Wszystko rozegrało się kilka dni temu. Wtedy to Pan Tomasz Łukowski poinformował Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej o znalezieniu na swoim polu przedmiotu wykonanego najprawdopodobniej z brązu.

Niezwłocznie udaliśmy się na miejsce znaleziska wraz ze pasjonatami lokalnej historii panami Damianem i Przemysławem Stefańskimi. Przeprowadziliśmy dokładne sprawdzenie terenu podejrzewając, że może to być nie jeden z kilku przedmiotów. Nasze przeczucie okazało się słuszne. Po kilku minutach natrafiliśmy na kolejne znaleziska rozproszone na około 18 metrach kwadratowych. Łącznie natrafiliśmy na siedem niezwykle cennych obiektów, które wstępnie można datować około 1000 rok p.n.e. – tłumaczy dyrektor kamieńskiego Muzeum.

Skarb przez blisko 3000 lat zalegał zdeponowany pod ziemią. W jakim celu był on zdeponowany? Czy było to wotum poświęcone lokalnym bóstwom? Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytania.

Mamy nadzieję, że skarb pozostanie w kamieńskim muzeum i wzbogaci zbiory związane z epoką brązu, które prezentowane są w naszej instytucji. Znajduje się wśród nich skarb odkryty w 2015 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego – podkreśla Kurka.

Co znajdowało się na polu? Częściowo uszkodzona zapinka w kształcie zbliżonym do soczewek, na wierzchu których widoczny jest ornament z trzema koncentrycznymi polami z wypełnionymi spiralnymi potrójnymi tarczkami. Soczewki zakończone taśmą z lekkimi nacięciami na powierzchni. Tarczki wykonane z cienkiej brązowej blachy o średnicy 0,5 mm. Soczewki połączone są ze sobą za pomocą specjalnego pałąku wykonanego z brązu. Naszyjnik o przekroju okrągłym z łączącymi hakowatymi końcami umożliwiającymi zapięcie. Na powierzchni karbowany – skośnie nacinany na 3/4 długości. Naszyjnik o przekroju pasko – wypukłym z zamkniętymi uszkami. Na powierzchni karbowany. Wykonany z cienkiej blachy brązowej o grubości 1,5 mm. Naszyjnik jest uszkodzony, prawdopodobnie w wyniku działania orki. Bransoleta z lekko zwężonymi końcami, przełamana najpewniej w wyniku orki na dwie części znalezione w odległości 3,75 metrów od siebie. Przy łączeniu zdobiona ukośnymi płytkimi żłobkami. Grot włóczni lub oszczepu o liściu romboidalnym. Zdobiona tulejka głębszymi dookolnymi potrójnymi nacięciami , wewnątrz których znajdują się płytsze nacięcia. Nóż, który składa się z dwóch części – ostrza i rękojeści z 4 dużymi prostokątnymi otworami i dwoma mniejszymi. Przedmiot o niekreślonym przeznaczeniu, wykonany z brązowej blachy mocno spłaszczony, niegdyś o kształcie okrągłym. W środku zachowane fragmenty drewna. Być może jest to okucie drzewca włóczni.

Na prośbę dyrektora Grzegorza Kurki z którym ściśle współpracujemy, kilka dni temu udaliśmy się we wskazane przez jednego z rolników miejsce. Musieliśmy się spieszyć, aby uniknąć potencjalnej kradzieży jak się okazało niezwykle cennych zabytków. To na co natrafiliśmy przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Na terenie około 20 metrów kwadratowych znajdowało się siedem przedmiotów. Osobiście powiem, że nigdy nie sądziłem że uda znaleźć mi się tak cenne artefakty. Ich odkrycie z pewnością pozwoli na przybliżenie historii pradziejów ziemi kamieńskiej. Cieszymy się że razem z moim bratem Przemkiem, że dzięki współpracy z dyrektorem Muzeum możemy mieć w tym swój wkład – mówi Damian Stefański, jeden z odkrywców skarbu.