12671858_984038801662112_8687019496291158416_o

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w styczniu zapowiedziało, że program Mieszkanie dla młodych zostanie zastąpiony Narodowym programem budowy mieszkań, zwanym też roboczo Mieszkanie plus. Program ma być realizowany we współpracy z samorządami. Mieszkania wybudują spółki komunalne, co ma gwarantować, że będą tańsze.

Uruchomiony program społecznego budownictwa na wynajem, w skrócie polega na budowaniu lokali z nisko oprocentowanego kredytu udzielonego przez Bank Gospodarki Krajowej oraz dopłaty od rządu. Aktualnie szacuje się, że miesięczny koszt wynajęcia tak wybudowanego mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych, wynosiłby niespełna 600 złotych (stawka za jeden metr kwadratowy wynosi 14,82 zł.). Do tego należy doliczyć koszt mediów, ale nawet wówczas, takie mieszkanie jest dużo tańsze, niż jego wynajem na wolnym rynku.

Mieszkania powstaną na gruntach należących do samorządów, a samorządy uczestniczące w programie w zamian otrzymają pomoc w uzbrojeniu gruntu, a także będą im udzielane kredyty. Rynek pracy potrzebuje ludzi, a ci mieszkań, aby móc pracować i to niekoniecznie własnościowych – tak w skrócie można określić pomysł budowy lokali mieszkalnych w ramach społecznego budownictwa czynszowego.

Mieszkania byłyby skierowane do osób, które są zbyt zamożne aby uzyskać mieszkanie komunalne ale nie mają wystarczających dochodów aby uzyskać kredyt w banku.

Bylibyście zainteresowani takim mieszkaniem?