Nowy, najbardziej prawdopodobny termin wyborów samorządowych to 4 lub 18 listopada – wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej”. Temat pojawił się na spotkaniu posłów PiS z Jarosławem Kaczyńskim, które odbyło się w tym tygodniu.

Jak wynika z rozmów z gazetą, prezes PiS miał zapowiedzieć, że wybory – które teraz przypadają 11 listopada 2018 roku – odbędą się z niewielką korektą daty, tydzień wcześniej lub później. „Prezes Kaczyński stwierdził, że 100-lecie niepodległości nie może dzielić Polaków” – mówi „Rzeczpospolitej” polityk uczestniczący w spotkaniu.

Gazeta zauważa, że to oznacza konieczność nowelizacji kodeksu wyborczego. Zgodnie z obecnym stanem prawnym wybory muszą zostać zorganizowane 11 listopada. O swoich zastrzeżeniach dotyczących łączenia tych wydarzeń informowała już wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza.

Z początkiem października Krajowe Biuro Wyborcze rozpocznie testy systemu informatycznego Wsparcia Organów Wyborczych. Testy obejmą delegatury KBW i będą dotyczyły modułów obsługujących wybory samorządowe. To pierwszy z serii testów, które będą prowadzone przed wyborami planowanymi na jesień 2018 roku.