Zobaczyć wschodzące słońce i budzące się wraz z nim do życia ptactwo. Złapać oddech wśród szumiących trzcin. Rozkoszować się dziką przyrodą. Każdy rowerowy turysta przeżyje przygodę na trasie wzdłuż Zalewu Szczecińskiego po swojemu i będzie miał własne, niepowtarzalne wspomnienia. Gmina Goleniów dołączyła do szerokiego porozumienia, dzięki czemu jesteśmy coraz bliżej do komfortowego przejazdu rowerem wzdłuż zalewu. 

Zalew Szczeciński, tak z wody jak i z lądu jest gwarancją wyjątkowych przeżyć i oderwania się od codzienności. Wały przeciwpowodziowe podobnie jak nasypy nieczynnych linii kolejowych są idealnym miejscem na budowę tras rowerowych i bardzo nam zależało, by właśnie w takich miejscach można było podziwiać piękno Pomorza Zachodniego. Właśnie dla tego celu zbudowaliśmy szeroką koalicję rowerową samorządów. Ponad 40-to kilometrowy odcinek z pewnością zyska uznanie rowerzystów – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Po gminie Wolin, Stepnicy oraz Szczecinie, także Goleniów dołączył do peletonu i podpisał porozumienie w sprawie realizacji tras rowerowych na wałach przeciwpowodziowych wzdłuż Zalewu Szczecińskiego. W myśl umowy, warta ponad 15 mln zł inwestycja jest realizowana ze środków gminy (7,5%), budżetu województwa (7,5%) oraz z RPO 2014-2020 (85%). Ponadto Województwo bierze na siebie utrzymaniem trwałości trasy, dzięki czemu gminy będą mogły ją rozwijać poprzez tworzenie i promowanie atrakcji turystycznych oraz miejsc odpoczynku.

Jak zapowiadają wykonawcy – Agrosad i Energopol Szczecin – w czerwcu będą gotowe projekty tras, a do końca roku powstaną pierwsze odcinki o łącznej długości 15 km. Całość, czyli blisko 40,5 km trasy po wałach przeciwpowodziowych nad Jeziorem Dąbie i Zalewem Szczecińskim zostanie ukończona do końca przyszłego roku. Realizacja I etapu trasy rowerowej po wschodniej stronie Zalewu Szczecińskiego wpisuje się w koncepcję Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Z uwagi na lokalizację trasy na wałach, inwestorem jest Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Szlak ma olbrzymi potencjał rozwojowy i zapewni rowerzystom możliwość dojechania w ciągu 1-2 dni nad morze. Z wału przeciwpowodziowego będzie można obserwować m.in. Koniki Polskie oraz krowy rasy Scottish Highland w Parku Natury Zalewu Szczecińskiego. Już dziś coroczne rajdy Wokół Zalewu Szczecińskiego ściągają setki rowerzystów z całej Polski. Poprawa infrastruktury będzie także sygnałem dla lokalnych przedsiębiorców, by wyjść z ofertą noclegową i gastronomiczną.