Niesprzyjająca aura zmusiła organizatorów sosnowickiej uroczystości „Niech Pamięć Trwa…” do przeniesienia części zaplanowanych wydarzeń do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie. Przygotowana tam była wystawa fotograficzna oraz ekspozycja zebranych artefaktów z prac archeologicznych z Cmentarza Jeńców Wojennych.

Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat wystawy inicjatora badań archeologicznych Bartosza Sulei oraz dr.n.med Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Następnie wysłuchano wystąpień m.in. doradcy Wojewody Zachodniopomorskiego ds. współpracy międzynarodowej dr. Artura Staszczyka, Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja oraz Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej Alexandra Karachevtseva. Przejmującą historię jeńców wojennych opowiedzieli krewni z Rosji, którzy brali udział w uroczystości.

Wystawa w GOKiS będzie otwarta dla zwiedzających do 21 lipca w godzinach 9-17. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do bliższego zapoznania się z nieznaną historią Sosnowic.