ZSP im. Stanisława Staszica

Cięcia w oświacie i szukanie oszczędności dotkną Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim? Pierwszym wyraźnym krokiem są plany dotyczące łączenie klas. Dofinansowania wymaga także Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim, którego uczniowie od lat mają zajęcia w sali, w której zimą panuje mróz. Dla porównania sprawa wygląda zupełnie inaczej w Domu Wczasów Dziecięcych, o który ostatnio kłócili się radni. Nie dość, że jego prowadzenie nie należy do obowiązkowych zadań powiatu to jeszcze wymaga stałych nakładów finansowych. Wszystko wskazuje na to, że jednostka będzie musiała się także zmierzyć z wypłatą odszkodowania dla firmy Nexsa

Rodzice uczniów klas II Technikum Hotelarstwa i II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim, którzy sprzeciwiają się planowanemu łączeniu klas napisali do radnych z Komisji Oświaty, Starosty oraz Członków Zarządu – Otrzymaliśmy informację, iż w związku z mniejszą liczebnością klas (w obydwu jest po 17 osób) postanowili je Państwo połączyć. Bardzo prosimy, aby tego nie czynić, ponieważ uważamy, że taka sytuacja może niekorzystnie odbić się na naszych dzieciach.

Oczywiście mamy świadomość, że sprawy finansowe w dzisiejszych czasach odgrywają ważną rolę, ale bardzo prosimy, aby nie wprowadzano oszczędności kosztem naszych dzieci – zwrócili się z apelem do radnych rodzice dwóch klas których przewidywano połączenie.

Z pojawiającymi się planami, nie zgadza się były wicestarosta Waldemar Dubrawski. – Jeżeli chcemy szukać oszczędności, to powinniśmy przemyśleć funkcjonowanie całej oświaty a nie jedynie dwóch klas. Może lepszym rozwiązaniem będzie łączenie szkół i likwidowanie etatów dyrektorskich co nie będzie odczuwalne dla uczniów i nauczycieli. Żenujące jest to, że cały czas oszczędzamy na drogach i szkołach co do których jesteśmy zobowiązani je utrzymywać a z drugiej strony nie panujemy nad wydatkami tam, gdzie nie przyniosą one strat dla zwykłego mieszkańca naszego powiatu – mówi radny Waldemar Dubrawski – Są takie obszary, w których można oszczędzić, niektóre szkoły zlikwidować. Wystarczyłoby zlikwidować szkołę w Benicach i połączyć ją w Staszicu. Wystarczyłoby jedynie utrzymać ujeżdżalnie koni a resztę terenu wydzierżawić. Znajdą się wtedy środki na sale gimnastyczną w której panuje mróz, niełączenie klas czy dziennik elektroniczny w Staszicu, którego od roku odmawiamy dyrektorowi. 

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, samorządowcy któryś raz z rzędu bez większych efektów spierali się o przyszłość Domu Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach. Prowadzenie jednostki nie należy do zadań własnych powiatu – w przeciwieństwie np. do oświaty. Od miesięcy mówiło się o likwidacji, potem pojawił się pomysł przeniesienia DWDz do Wisełki. Wszystko wskazuje na to, że przez brak decyzyjności radnych w funkcjonowaniu placówki nie zmieni się nic.

– Chciałbym abyśmy my jako radni mieli więcej do powiedzenia a nie słuchali, że pracownicy nie mają jak dojechać do pracy w Wisełce. Jak im się nie podoba to niech nie pracują. Ludzie do Szczecina dojeżdżają do pracy. Od lat mówiliśmy że trzeba zrobić schody. Wykonano dokumentację, mamy zaplanowane 120 tys. złotych na schody i z pewnością to nie wystarczy a my brniemy w to dalej – stwierdził radny Lech Ziółkowski.

Czy radni zdecydują się w końcu na poważną dyskusję o sytuacji oświaty?

————————————————-

Podczas dzisiejszego (25.10) posiedzenia Zarządu Powiatu, radni zdecydowali iż klasy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nie zostaną połączone.