092298_620

Prezentujemy krótką rozmowę dotyczącą przyszłości oświaty w gminie Świerzno. Wszystko w związku z przyjętą przez rząd reformą edukacja, zakładającą m.in. likwidację gimnazjów.

Jaka jest wizja oświaty w gminie Świerzno?

Wójt Krzysztof Atras: Według przygotowanego projektu sieci szkół, w świetle nowej ustawy przewidujemy trzy ośmioletnie szkoły podstawowe oraz naturalne wygaszenie gimnazjum. Przygotowaliśmy projekt uchwały o przekształceniu szkoły w Gostyniu z sześcioletniej w ośmioletnią z ograniczeniem liczby oddziałów do trzech.

Czy rząd zapewnił tak jak obiecywała Minister Edukacji miejsca pracy dla nauczycieli z wygaszanego gimnazjum?

Z przykrością muszę stwierdzić, że jednak nie. Część nauczycieli na pewno w wyniku decyzji rządu straci pracę. Nastąpią też ograniczenia czasu zatrudnienia. Budynek zostanie zagospodarowany, cyklicznie w miarę opróżniania przez gimnazjum.

Ile będzie kosztowała reforma?

Co do kosztów, trudno się w tej chwili wypowiedzieć, to też zależne jest od podstawy programowej wszystkich klas. Całkowite koszty poznamy w momencie zaprezentowania arkuszy organizacyjnych.

Co dalej z przedszkolami?

Z pewnością pozostaną punkty przedszkolne bez ograniczeń w przyjmowaniu dzieci. Docelowo zamierzamy świerznowski punkt przedszkolny przekształcić w przedszkole, po wyprowadzeniu biblioteki z budynku.

A co ze słynnym pomysłem radnego Drozdowicza na zespół szkół? 

Podkreślę to jeszcze raz zarówno w świetle starej ustawy jak i obecnie obowiązującej, nie ma możliwości stworzeni zespołu ze szkół tego samego typu tj. szkół podstawowych. O tym mówiłem na spotkaniu w Gostyniu jak i na sesji co wcale nie oznacza, że nazywam pana Drozdowicza nieukiem. W dalszym ciągu uważam jednak, że nie doczytał pewnych rzeczy.