Zabawy, koncerty, sporty, twórcze zajęcia i  nauka  to  wszystko można było doświadczyć w  III Letniej Szkole Seniora w Ośrodkach Wczasowych „Familijni” i „Złota Rybka” w Dziwnówku. Na przełomie sierpień /wrzesień  br. przybyli  Seniorzy z 16 Uniwersytetów III Wieku (Golczewa, Nowogardu, Kamienia Pomorskiego, Wałcza, Kołobrzegu, Szczecina, Koszalina, Polic, Gryfic, Białogardu, Barlinka, Pyrzyc, Gryfina, Szczecinka, Bobolic, Bornego Sulinowa) – łącznie 223 osoby z Województwa Zachodniopomorskiego.  

Seniorzy w  ciągu 7 słonecznych dni mogli realizować  bogatą  ofertę spędzania czasu wolnego m.in. na wykładach i spotkaniach. Artysta, plastyk, kurator pleneru –   Jan Michał Szewczyk  ze Szczecina, omówił  tematy: „Configuracja w sztuce” i  „Kolory Australii”.

Natomiast dr Małgorzata  Moś z Uniwersytetu Szczecińskiego   wygłosiła wykład pt. „Sztuka opowiadania, sztuka słuchania. Pogadanki o innym wymiarze sztuki”.

Odbyło się spotkanie z  pisarką  Panią Dorotą Schrammek z Pobierowa, która  zapoznała  z całokształtem swojej twórczości i  najnowszą  publikacją – „W słońcu i we mgle”. Słuchaczka  Anna Pilecka z UTW z Białogardu przedstawiła  na slajdach  prezentację pt. „Ocalić od zapomnienia Moją Małą Ojczyznę,  wspomnienia i historia Ziem Solecznickich na Wileńszczyźnie”.

Seniorzy czynnie włączyli się  do realizacji programu  animacji  Ośrodka:    Nordic wal king  i gimnastykę na plaży poprowadziły Słuchaczki  z UTW – Joanna Rossa z Gryfina, Wanda  Obrębska z Nowogardu, Maria Sadłocha  z Golczewa.

Na zumbę  i aqua aerobic  zapraszała  Magda z O.Ś. Familijni, do tworzenia obrazów z kamieni , sznurków, konarów…, zachęcała Dominika Odrowąż – wolontariuszka,  absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie,  na warsztaty   taneczne   zapraszała Magda Zynda – Lis z UTW w Barlinku. Tu poznaliśmy  ciekawe techniki rękodzieła artystycznego  z  UTW z Barlinka, Białogardu, Bobolic, Pyrzyc,  podziwialiśmy wystawę  i pokaz frywolitki Pani Janiny Pożarskiej z UTW  w Nowogardzie, oraz wystawę  szydełkowych wdzianek   wykonanych przez Panią Stefanię Filipowicz z Golczewa.

Nie zabrakło inwencji twórczych podczas   wystawy i warsztatu  pt. „Malowanie kamieni na  pamiątkę”, z  tą interesującą techniką zapoznały  Maria  Sadłocha i Marianna Michalak z UTW w Golczewie.  Atrakcjami wieczorów były: integracyjna kolacja  przy kręgu ogniska, pokazy   cyrkowców „Ale Heca”,  pokaz  ogni, muzyka na żywo „Ricky Band”, „Combo”, koncert „Szanty solo i w duecie”.

Na zakończenie pobytu można było obejrzeć  wystawę  poplenerową  pt. „Configuracja”,   składającą się z 30  autorskich obrazów,   z 11 UTW z Regionu (Golczewa, Gryfic, Kamienia Pomorskiego, Wałcza, Polic, Koszalina, Nowogardu, Białogardu, Pyrzyc, Gryfina, Bornego Sulinowa),  obrazów malowanych akrylem na płótnie w formacie 50×70.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie  publikacja, druk kalendarza  na 2018 rok, z pracami malarskimi, fotografiami, refleksjami, opisem i podsumowaniem spotkania, natomiast z  prac malarskich powstanie kolekcja 30 widokówek, one będą promować autorów, miejsce pobytu, rozsławiać Uniwersytety.

Wyznaczona   trasa  dla „wystawy wędrującej” po Województwie Zachodniopomorskim,  pozwoli odwiedzić  16 UTW, instytucje kultury i  urzędy.  Przez rok wystawę obejrzy wiele osób, o tym będzie się mówić i  pisać, a na koniec w sierpniu 2018 przyjedzie do Dziwnówka,  aby uczestnicy mogli odebrać i zawieźć  do własnej galerii. Patronat medialny objęła TVP 3 Szczecin,  rejestrując wydarzenie.  Emisja w „Klubie Srebrnego Włosa”  w dniu 23.09. br.  o godz. 17.30, powtórki  01.10. br. o godz. 17.45 i  07.10.br. o godz. 17.30. – zapraszamy do oglądania.

Naszą  inicjatywę wspierał  Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, który objął  honorowym patronatem.  III edycja  – Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku, zyskała rangę dobrze zorganizowanego przedsięwzięcia, o czym świadczę fakty:  w 2015 udział bierze  60 osób z 6 UTW,  w plenerze malarskim  pt. „Ocalić od zapomnienia”,  uczestniczyło 14 osób z 6 UTW,  w 2016,  udział  bierze  140 osób  z 13 UTW,  w plenerze malarskim  pt. „Duchowość natury” uczestniczy  26 osób  z 10 UTW,  w  2017,  udział bierze – 223 osoby z  16 UTW, w plenerze malarskim pt. „Configuracja”,   30 osób z 11 UTW z Województwa Zachodniopomorskiego.

Jak widać  inicjatywa się rozwija i  cieszy się dużą popularnością.  Cele jakie założyliśmy zostały zrealizowane, nastąpiła integracja środowiska, spotkanie ludzi w cudownym miejscu i czasie, prezentacja i promocja pasji i  talentów. Zapotrzebowanie na taką formę aktywności, edukacji i odpoczynku  zachęca do kontynuacji w kolejnych latach.

Dlatego  jesteśmy umówieni z naszymi przyjaciółmi i znajomymi Seniorami z Regionu na spotkanie  podczas  IV Letniej Szkoły Seniora w dniach 26.08.- 02.09. 2018 r. w OŚ Familijni w Dziwnówku, do zobaczenia !

Dziękuję za wspólnie spędzony czas i niepowtarzalną atmosferę,  Seniorom Uniwersytetów III Wieku, za współtworzenie, wzbogacenie, wsparcie  i pomoc przy organizacji wspólnego programu, Managerom –  Państwu Katarzynie i Piotrowi Kędzia i wszystkim pracownikom Ośrodka, za zaangażowanie i okazaną życzliwość, niech „ Familijni” się  rozwijają  i Seniorów z Regionu   do  grona sympatyków przyłączają – Janina Kołodzińska – prezes UTW w Golczewie, organizator autorskiego projektu pt. „Radosne pasje, kreacje i rekreacje Seniorów UTW  w Regionie”. III Letnia Szkoła Seniora w Dziwnówku, zadanie publiczne współfinansowane ze środków z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Opracowanie i foto – Janina Kołodzińska