Rada Powiatu w Kamieniu Pomorskim minutą ciszy upamiętniła 76. rocznicę radzieckiej agresji na Polskę. – Dziś jest rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę, proszę, proponuję uczcić minutą ciszy wszystkie ofiary napaści – zasugerował radny Bronisław Karpiński.

W połowie września 1939 roku wojska polskie ciągle broniły się przed nacierającymi Niemcami, jednak ich sytuacja z każdą godziną stawała się trudniejsza. Tym bardziej, że choć 3 września Anglia i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę, to kilka dni później postanowili, iż nie podejmą działań militarnych przeciwko III Rzeszy.

Zachód pozostawił Polskę samą sobie. Nieszczęście dopełniło się 17 września, gdy Sowieci, realizując porozumienie z Niemcami z końca sierpnia, przekroczyli na całej długości wschodnią granicę z Polską.

Sowieci najazdem na Polskę złamali obowiązujący układ o nieagresji i inne porozumienia. Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki potępił w orędziu sowieckie działania, nie zdecydował się jednak na ogłoszenie stanu wojny między Polską i Związkiem Sowieckim. Zaś Naczelny Wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz rozkazał polskim oddziałom unikać walki z Armią Czerwoną i przebijać się do granicy węgierskiej i rumuńskiej. Prezydent RP, rząd a także naczelne dowództwo podjęli decyzję o ewakuacji do Rumunii.