DSC06143

Dziś w Międzyzdrojach polityka zeszła na drugi plan. Rada Miejska w Międzyzdrojach przed rozpoczęciem obrad minutą ciszy uczciła pamięć ofiar zamachów terrorystycznych w stolicy Belgii. W dwóch zamachach terrorystycznych w Brukseli zginęło ponad 30 ludzi i ponad 200 zostało rannych.

Do zamachów doszło na międzynarodowym lotnisku oraz na stacji metra w pobliżu siedzib instytucji europejskich. Do ataku przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) i zagrozili kolejnymi aktami terroru. Za wszystkimi atakami terrorystycznymi, do których doszło w ostatnich kilkunastu miesiącach na terenie Europy, stoją komórki IS bądź pojedynczy terroryści, powiązani mniej lub bardziej formalnie z Państwem Islamskim. Czyni to zatem tę organizację najbardziej niebezpieczną i śmiertelnie skuteczną strukturą globalnego sunnickiego dżihadu, znacznie groźniejszą niż „stara” Al-Kaida.

Ataki w Brukseli uważa się powszechnie za swoistą „zemstę” IS za aresztowanie przez belgijskie służby Saleha Abdeslama, organizatora listopadowych zamachów w Paryżu. Teoria ta wydaje się jednak mało prawdopodobna – zamachy o takiej skali, jak te ze stolicy Belgii, wymagają uprzednich przygotowań, planowania i koordynacji.