Czas finansowego prosperity Wolin ma już za sobą. Lata rządów i politycznych decyzji burmistrza Eugeniusza Jasiewicza wspieranego przez Radę Miejską doprowadziły finanse gminy niemalże do Programu Postępowania Naprawczego. Co prawda dzisiejsza zgoda ośmiu radnych na emisję 16 mln zł obligacji pozwoliła odsunąć przynajmniej o rok widmo niespełnienia ustawowych wskaźników, jednak jak okazało się podczas dzisiejszej sesji, jeżeli gmina nie zrezygnuje z kilku zamierzeń i nie rozpocznie poważnych oszczędności, samorząd od 2017 roku czeka Program Naprawczy.

Obligacje zostaną przeznaczone na spłatę dotychczasowych kredytów. Jest to ostatnia szansa dla Wolina, żeby nie został nam narzucony program naprawczy. To, że nie zostanie nam on narzucony, nie zwalnia radnych w tym mnie, żeby takie wewnętrzny program wprowadzić. Trzeba zacisnąć pasa. Budżet jest rozhuśtany, na koniec roku w środkach które są zaplanowane znów nam będzie brakowało przynajmniej 2 mln złotych. Wszystko przez zawyżony plan sprzedaży nieruchomościmówił w rozmowie z naszą redakcją przewodniczący Mieczysław Rybakowski.

Na czym samorząd mógłby oszczędzić środki? Przewodniczący Rady Miejskiej wskazuje m.in budżet obywatelski ogłoszony przez burmistrza Eugeniusza Jasiewicza pod koniec ub. roku, finansowanie trzecioligowych zmagań Vinety Wolin bez wsparcia sponsorskiego.

Vineta nie kosztuje nas jedynie 400 tys. zł, do tego trzeba doliczyć OSiR na który przeznaczamy 700 tys. zł, są jeszcze inne stowarzyszenia sportowe. Razem da to ok. 1,4 mln. Wydatki są bardzo duże, jest nad czym popracowaćmówi Mieczysław Rybakowski.

W ocenie Eugeniusza Jasiewicza, który jakby nie dostrzegał problemu ostatnie lata to nie był czas stracony a zgoda na emisję obligacji pozwoli na dalszy rozwój gminy. Burmistrz podkreślał, że finanse samorządu są w dobrej kondycji, a Wolin ma zdolność do zaciągnięcia jeszcze przynajmniej 16 mln zł kredytów. – Inwestycje, za 4 lata od 2003 do 2006 wynosiły 9 mln zł. W pierwszą naszą kadencję 2007 – 2010 tych inwestycji było ponad 21 mln. Następne lata 2011 – 2015 to łączna wartość inwestycji ponad 42 mln złotych. Nie tylko ja, ale każdy z radnych powinien być dumny, że tyle zainwestowaliśmy pieniędzy w te 51 wiosek i miasto – mówił Eugeniusz Jasiewicz.

Rada Miejska w Wolinie 8 głosami za, przy 4 głosach przeciwnych podjęła decyzję o emisji obligacji. Jeszcze dziś zaprezentujemy film dyskusji jaka odbyła się w trakcie sesji.