DSC00207

Połączenie Kamieńskiego Domu Kultury oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz obsada stanowiska przyszłego dyrektora, zatrudnienie księgowego w MOSiR oraz wynagrodzenia w oświacie – to tematy które najbardziej ożywiły radnych podczas dzisiejszego wspólnego posiedzenia komisji przed piątkową sesją Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim.

Rozwiewając wątpliwości radnych, Stanisław Kuryłło tłumaczył, iż na obecnym etapie nie było możliwe połączenie biblioteki oraz KADEKu. – Na czele jednostki musi stać dyrektor. Tak mówią przepisy prawa. Założyliśmy, że w tym roku dokonamy połączenia dwóch instytucji jednak to nie takie proste. Proces połączenia niesie za sobą uzyskanie pozytywnych opinii – Wojewódzkiego Bibliotekarza, Krajowego Bibliotekarza oraz właściwego ministra. To wymaga czasu, stąd decyzja o ogłoszeniu konkursu i tymczasowym zatrudnieniu dyrektora – tłumaczył burmistrz.

Sporo wątpliwości wzbudziło także ogłoszenie o naborze na stanowisko księgowego w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Dotychczas, rozliczenia tej instytucji dokonywał księgowy Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty. Wraz z likwidacją tej jednostki nastąpiła potrzeba utworzenia tego stanowiska w MOSiRze.

– Nie tworzymy nowego stanowiska, dyrektor musi poszukać środków u siebie i dokonać właściwych wyborów jeżeli chodzi o swoją kadrę oceniając którzy pracownicy są mu naprawdę potrzebni. Nie spowoduje to zwiększenie budżetu kosztów MOSiR. W funduszu płac, który jest zaplanowany na ten rok Pan Klamborowski musi się zmieścić – stwierdził zastępca burmistrza Leszek Szefliński.

Tylko w 2016 roku likwidacja Gminnego Zespołu Oświaty pozwoliła na uzyskanie 594 tys. zł oszczędności. Podczas komisji dyskutowano także o wynagrodzeniach nauczycieli oraz potrzebach związanych z kosztami funkcjonowania kamieńskich szkół.

20160127_132245

Odbyłem spotkanie z dyrektorami. Otrzymałem pierwsze sygnały o tym, że w oświacie już brakuje pieniędzy. W kwietniu ub. roku otrzymywaliśmy podobne sygnały. W tym roku, tak samo jak w ubiegłym nie będziemy jednak dokładać do oświaty i zamierzamy szukając oszczędności zrealizować budżety na zaplanowanym poziomie – zapewnia zastępca burmistrza.