DSC08078

Mieszkańcy Wolina niemalże jednogłośnie oceniają plany Burmistrza Wolin dotyczące podwyżek opłaty za gospodarowanie odpadami. – To skandal i złodziejstwo w biały dzień! Dla mojej czteroosobowej rodziny będzie to oznaczać 100 złotych miesięcznie za same śmieci! – oburzał się jeden z pytanych.

„Nawet pomimo tego, że segregujemy śmieci to bardzo znacząca podwyżka. Radni nie powinni się na to zgodzić. To przesadzone”, „To jest bardzo duża podwyżka. Skoro segreguje śmieci to dlaczego mam płacić więcej?!”; „Jezus Maria 25 złotych?! To bardzo drogo”; „Chyba coś tu jest nie tak, to niebywała podwyżka”; „Matko Boska, Pan żartuje?!”; „To jakaś kpina”; „Dla mnie to bardzo dużo, powariowali, mam 700 złotych emerytury”; „Mam w domu osiem osób, jestem na emeryturze. Dla mnie to bardzo dużo”; „To rozbój w biały dzień, dla mnie to znacząca podwyżka. Długów narobili a teraz chcą je pokryć” – to tylko kilka z kilkudziesięciu opinii, które dziś usłyszeliśmy.

Nie brakowało też głosów całkowicie krytycznych w aspekcie samego odbioru śmieci. – A co to za różnica ile będzie, kiedy podjeżdża śmieciarka i tak wrzucają wszystko do jednego. To bardzo duża różnica, to jest nie fair. Śmieci wyrzucam raz w tygodniu. Jestem przeciwko całemu temu pomysłowi. – mówi jedna z mieszkanek.

DSC08199

Według zaproponowanych stawek, opłata za gospodarowanie odpadami dla nieruchomości zamieszkałych przez mieszkańców będzie wynosić 15 złotych od osoby (obecnie jest to 10,80 zł) jeżeli odpady będą zbierane w sposób selektywny. Jeżeli odpady będą zbierane nieselektywnie będzie to 25 złotych od osoby (obecnie 15,80zł). Jeżeli uchwała wejdzie w życie, ostro w górę pójdą także ceny za pojemniki ze śmieciami.

60 Litrowy pojemnik na odpady – 7 zł przy zbiórce selektywnej, 12 zł przy zbiórce nieselektywnej. (Obecnie jest to odpowiednio 5,90zł i 8,60zł)

120 Litrowy pojemnik na odpady – 15 zł przy zbiórce selektywnej, 25 zł przy zbiórce nieselektywnej. (Obecnie jest to odpowiednio 10,80zł i 15,80zł)

240 Litrowy pojemnik na odpady – 30 zł przy zbiórce selektywnej, 50 zł przy zbiórce nieselektywnej. (Obecnie jest to odpowiednio 21,60zł i 31,50zł)

1100 Litrowy pojemnik na odpady – 137 zł przy zbiórce selektywnej, 229 zł przy zbiórce nieselektywnej. (Obecnie jest to odpowiednio 99zł i 144,50zł)

DSC08231 — kopia

Przewidziano nową opłatę dla nieruchomości na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe przewiduje się wprowadzenie opłaty ryczałtowej w wysokości 210 złotych za jeden domek jeżeli odpady zbierane są w sposób selektywny oraz 350 złotych jeżeli odpady zbierane są nieselektywnie. Kwestię nowych stawek rozpatrzą na piątkowej sesji radni.