Jako pierwsza w systemie CEPiK 2.0 uruchomiona zostanie e-usługa pozwalająca na sprawdzanie stanu konta punktów karnych, jakie ma kierowca Według Ministerstwa Cyfryzacji usługa pozwalająca na sprawdzanie punktów ma zostać udostępniona w kwietniu tego roku.

W początkowym etapie w systemie widoczni będą tylko ci kierowcy, którzy na koncie mają punkty karne. Niewidoczne będą osoby, które punktów nie mają, przekroczyły dozwolony limit, lub straciły prawo jazdy. W 2015 roku wystawiono kierowcom 3,5 mln mandatów, a rok później ich liczba wzrosła do 4 mln.

Aby sprawdzić swoje konto punktowe, trzeba będzie zalogować się przez profil zaufany ePUAP, czyli Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej. Gryzel powiedział, że zakładanie profilu zaufanego będzie coraz łatwiejsze, gdyż już teraz można to zrobić za pośrednictwem platform bankowości internetowej takich banków jak PKO BP, Inteligo, ING i Millennium. Niedługo do tego zestawienia mają dołączyć kolejne banki takie jak BZ WBK, czy Pekao.