Denerwuje was przestawianie zegarków z czasu letniego na zimowy i odwrotnie? Nie jesteście jedyni. Polskie Stronnictwo Ludowe również ma tego dosyć i postuluje odejście od zmiany czasu, której dokonujemy każdej jesieni. Ludowcy chcą, żeby przez cały rok obowiązywał czas letni. Przedstawiają szereg argumentów, a także projekt ustawy, który 12 września złożą w Sejmie.

– W polskich warunkach klimatycznych jesień staje się koszmarna, bo większość z nas kończy pracę po zmroku. U wielu osób powoduje to problemy z przestawieniem organizmu, a dochodzą do tego kłopoty z transportem publicznym w te dwie noce w roku – tłumaczą pomysłodawcy.

Pomysł żadną miara nie jest nowy. Jesienią 2016 roku Fundacja Republikańska i Stowarzyszenie Koliber opublikowały raport „Zła zmiana”, w którym również dowodziły konieczności porzucenia zmiany czasu.

Autorzy raportu przedłożyli go przed rokiem premier Beacie Szydło, na biurko której trafiło wówczas także rozporządzenie z kalendarzem zmiany czasu na najbliższe lata. Szefowa rządu nie posłuchała „reformatorów” i dokument podpisała. Przedstawiciele rządu tłumaczyli, że zmiana czasu obowiązuje w całej Unii Europejskiej i odejście od tego modelu mogłoby spowodować problemy w wymianie gospodarczej z unijnymi partnerami. Twierdzili też, że zmianę czasu warunkuje unijne prawo.