Regaty Energa Sailing Cup Kamień Pomorski

Regaty Międzynarodowe Mistrzostwa PSKO, które nieprzerwanie od 2003 roku odbywały się w Kamieniu Pomorskim, to największe regaty w klasie Optimist organizowane w Europie Środkowo Wschodniej. W zasadzie historia tych regat w całości została napisana w Kamieniu Pomorskim. Po próbach organizacji w Łebie i Pucku, dopiero w Kamieniu Pomorskim w 2003 roku udało się stworzyć zalążek dużej, międzynarodowej imprezy, która z roku na rok zyskiwała na prestiżu.

Zawsze mocno obsadzone, dobrze zorganizowane, rozgrywane w wietrznych warunkach, które oferuje Zalew Kamieński w połowie września. Organizatorami ich byli w przeszłości OKiS (2003-2004), MOKiS (2005-2006), JKKP (2007-2013) i MKŻ Opti (2014). Od 2007 roku gdy sponsorem regat została firma Crewsaver, regaty nosiły nazwę Crewsaver Open Polish Optimist Championship. W regatach wygrywali Tina Lutz, Julian Aunteriecht, Nikolas Rolaz – późniejsi Mistrzowie Świata. Udział w nich brały reprezentanci 26 państw: Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Czech, Słowacji, Austrii, Grecji, Iranu, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Danii, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA no i oczywiście Polski. To w Kamieniu Pomorskim podczas tych regat wprowadzono po raz pierwszy dziś powszechne, ale kiedyś innowacyjne rozwiązania takie jak: rejestracja przez Internet, GPS Tracking, relacje on-line. To również pierwsze regaty w Polsce, które miąły swoją własną stronę internetową. W 2014 roku wystartowało w nich 398 żeglarzy – najwięcej w historii polskiego żeglarstwa. Od czasu organizacji pierwszych tych regat w 2003 roku Gmina Kamień Pomorski wydała na rozwój klasy Optimist blisko 1,5 mln zł, stając się chyba po firmie NIVEA największym dobroczyńcą Optimista w Polsce!

Międzynarodowe Mistrzostwa PSKO miały w swojej nazwie też drugi, trochę zapomniany człon: Regaty Piastowskie – najstarsze kamieńskie regaty, które rok temu obchodziły swój 50 jubileusz – jednak to wszystko nic nie znaczy. W 2014 roku w następstwie kontrowersyjnego konkursu PSKO organizację regat przyznało kamieńskiemu klubowi MKŻ Opti, który miał być organizatorem tym regat również w 2015 roku. Miał, bo jak dowiadujemy się z aktualnego kalendarza regat w klasie Optimist, regaty Międzynarodowe Mistrzostwa PSKO 2015 odbędą się w Dziwnowie.

Co jest powodem takiej zmiany? 19 marca redakcja Kamienskie.info zwróciła się z tym pytaniem do MKŻ Opti. Niestety do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Z kalendarza regat PSKO możemy się dowiedzieć, że MKŻ Opti nie będzie organizowało żadnych regat w tej klasie w 2015 roku, choć w obowiązującym jeszcze do lutego tego roku kalendarzu miało ich wpisanych trzy.

kamienskie.info