unnamed

„Przystanek do marzeń” to inicjatywa edukacyjna zrealizowana w ramach programu EKDUS (Edukacja Kulturowa Dla Umiejętności Społecznych) w województwie zachodniopomorskim. Organizatorzy i realizatorzy inicjatywy (uczestnicy projektu EKDUS z Kamienia Pomorskiego), przy wsparciu Kamieńskiego Domu Kultury, postanowili zrealizować inicjatywę, która zaktywizuje dzieci w małej wsi Sibin podczas odnowienia przystanku autobusowego i nadania mu nowego charakteru.

unnamed (1)

Skąd pomysł na działania na obiekcie użytku publicznego, jakim jest przystanek? Właśnie stąd, że wiejskie przystanki autobusowe to miejsca spotkań dzieci i młodzieży nie tylko w czasie oczekiwania na autobus szkolny ale też w czasie wolnym. Osoby przejeżdżające przez małe wsie często są świadkami przesiadywania na przystanku pewnych grup. Skoro jest to miejsce tak często odwiedzane, chcieliśmy, by mali mieszkańcy wsi mieli możliwość wpłynięcia na jego wygląd ale też pokazania innym charakteru swojej wsi, zaprezentowania swoich umiejętności, nadania kolorytu otoczeniu, w którym się znajdują.

unnamed (2)

W ciągu trzech dni podczas kolejnych weekendów, tj. 2, 9 i 16 października 2016 r. dzieci z Sibina spotykały się, by osiągnąć zamierzony cel – „wymalować przystanek do marzeń”. Działania skupiły sporą grupę dzieci, które według własnej koncepcji pomalowały ściany wiaty i ożywiły krajobraz Sibina. Należy dodać, że do inicjatywy chętnie włączyli się rodzice, którzy poprawili jakość przystanku wprowadzając drobne naprawy, oraz pomogli w przygotowaniu podłoża do działań dzieci. Obecnie przystanek jest kolorowy, a ponieważ wieś Sibin leży nad rzeką Dziwną uchodzącą do morza, jego charakter nawiązuje także do tematyki morskiej. Wszystkich, którzy będą przejeżdżali przez tą niewielką wieś zapraszamy do obejrzenia dzieła dzieci z Sibina.

KADEK