Głosowanie

Nie będzie przyspieszonych wyborów samorządowych, odbędą się one na jesieni przyszłego roku – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak zaznaczył, samorządowcy, którym upłynęły dwie kadencje, nie będą mogli po przerwie kandydować już na to samo stanowisko, ale będą mogli pełnić inne funkcje publiczne.

Kaczyński pytany w Radiowej Jedynce o wprowadzenie zasady ograniczenia kadencyjności już w najbliższych wyborach powiedział, że opowiada się za takim rozwiązaniem, bo „chcemy, żeby ta zmiana była zmianą realną, nieodłożoną w czasie”. „Będziemy na pewno uchwalać taką ustawę, która będzie wprowadzała to od razu, natomiast, co powie w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny, bo tu jest kwestia działania prawa wstecz” – zapowiedział.

Samorządowcy, którzy pełnili swoje funkcje przez dwie kadencje, nie będą mogli startować nigdzie poza radami miasta czy radami powiatu. Prezes PiS doprecyzował, że po okresie przerwy jednej kadencji, będą nie będą mogli po przerwie kandydować już na to samo stanowisko, ale będą mogli pełnić inne funkcje publiczne. „To nie jest wyeliminowanie z życia publicznego ludzi; ci, którzy naprawdę są dobrzy, z całą pewnością w życiu publicznym się utrzymają, a tych złych w ten sposób będzie dużo łatwiej wyeliminować” – dodał szef PiS.

Przy wprowadzeniu nowych zasad wyborczych z fotelami burmistrzów będą musieli się pożegnać w Wolinie – Eugeniusz Jasiewicz (rządzi od 2006 roku), w Golczewie – Andrzej Danieluk (rządzi od 2006 roku), w Dziwnowie – Grzegorz Jóźwiak (rządzi od 2010 roku), w Świerznie – Krzysztof Atras (rządzi od 2010 roku), w Międzyzdrojach – Leszek Dorosz (rządzi od 2006 roku).

W ostatnich wyborach samorządowych doszło do zmiany tylko na stanowisku burmistrza Kamienia Pomorskiego. Jeżeli PiS zdecyduje się wprowadzić głoszone przez Jarosława Kaczyńskiego pomysły w życie, będzie to oznaczało, że w powiecie kamieńskim z urzędujących burmistrzów sześciu gmin, tylko Stanisław Kuryłło będzie mógł wystartować w 2018 roku. Jego konkurentem nie będzie mógł być Bronisław Karpiński – który rządził przez dwie kadencje.