ksiadz

Początek roku to okres wizyt duszpasterskich w naszych domach. Popularna kolęda, to czas w którym można osobiście spotkać parafian i porozmawiać o ich problemach. Dla wiernych to okres, który wzbudza pytanie – ile włożyć do koperty? Portal RadioZET.pl, dzienniki Fakt i Super Express postanowiły to sprawdzić.

Każdy ksiądz przez przyjęcie urzędu posługiwania duszpasterskiego ma obowiązek kolędowania na mocy Kodeksu Prawa Kanonicznego celem wzajemnego poznania się. Co przygotować na wizytę duszpasterską? Co powinniśmy mieć gdy ksiądz przychodzi po kolędzie? Stół nakryty białym obrusem, Krzyż i świece, Naczynie ze święconą wodą oraz kropidło. Bardzo często też kapłani noszą ze sobą podręczne kropidło. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że kolędę przyjmuje 72,3 proc. Polaków.

Swoje badanie przeprowadzili też reporterzy „Faktu”. Z ich ustaleń wynika, że najhojniejszymi ofiarodawcami są ponoć mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy potrafią dać w kopercie nawet 150 złotych. Najmniejsze ofiary zbiera się w województwach lubuskim i wielkopolskim. Tam zwykle nie przekraczają one 20 zł. W województwie lubelskim i śląskim mieszkańcy średnio przeznaczają na te cel 70 zł. Tam także ministranci mogą liczyć na drobną nagrodę. W małopolskim, pomorskim i mazowieckim mieszańcy zwykle dają około 40 zł. W opolskim, łódzkim, zachodniopomorskim średnią kwotą jest – 50 zł.

Ile dajecie księdzu na kolędzie?

Zobacz wyniki