DSC00334

Zmieniali się dyrektorzy, później prezesi a on dalej trwał. Jako mechanik swoją pracę zaczynał w Powiatowym Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Pan Jan Gawron dziś (18.05) po blisko pół wieku pracy w kamieńskim PGK żegna się z firmą.

Kiedy zaczynałem pracę, w PGK pracowało około 150-160 osób. Obejmowaliśmy swoim rejonem Dziwnów, Wolin, Golczewo. Później firma przekształciła się w rejonowe przedsiębiorstwo. Jeżeli chodzi o zakres pracy, to w zasadzie nic się nie zmieniło. Zajmowaliśmy się wywozem nieczystości płynnych i stałych, oczyszczaniem miasta, odśnieżaniem i zielenią miejską. Obecnie tabor jest dużo lepszy, także teraz roboty jest dużo mniej. Kiedyś ludzie żyli firmą, wracałem do domu i myślałem np. o  jakiejś awarii i o tym czy udało się ją rozwiązać – wspomina Pan Jan.

DSC00330

Przez lata firma borykała się z różnymi problemami. – Był okres, kiedy nie wszystkie samochody mieściły się na warsztacie. Nie było jeszcze wiaty, która jest obecnie. Wtedy remonty odbywały się na placu. Z firmą PGK mam bardzo dużo przeżyć, czasem gorszych a czasem lepszych. Pierwszym dyrektorem, którego pamiętam był pan Kowalczyk.

Pan Jan wspomina także czasy, kiedy odbiór nieczystości w mieście wykonywano przy użyciu zaprzęgu konnego. – Pierwsza śmieciarka pojawiła się w latach 70. O ile dobrze pamiętam był to samochód na bazie Liaza – wspomina Pan Jan.

DSC00324

To m.in. bez takich ludzi jak Pan, bez wkładu pracy i realizacji codziennych obowiązków, które Pan przedkładał czasem ponad rodzinę i życie osobiste ten zakład nie doszedłby do tego miejsca, w którym jest obecnie – stwierdził podczas uroczystego pożegnania burmistrz Stanisław Kuryłło.