DSC07188

Arkadiusz Michalak ze Sławna kieruje kamieńskim szpitalem od 1 grudnia 2015 roku

Jest decyzja w sprawie oddziału położniczego w Kamieniu Pomorskim. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, nowy dyrektor szpitala św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim, w towarzystwie dyrektora operacyjnej spółki EMC zapewnił, że oddział ginekologiczno-położniczy póki co zostaje. Decyzja w sprawie jego przyszłości zapadnie w połowie 2016 roku.

Szpital podpisał stosowne aneksy z NFZ gwarantujące dotychczasowe usługi m.in. ginekologiczno – położniczych. Obowiązują one do 30 czerwca 2016 roku – poinformował Arkadiusz Michalak, nowy dyrektor szpitala w Kamieniu.

W Kamieniu Pomorskim w ub. roku urodziło się 401 dzieci. To o 150 mniej niż 20 lat wcześniej, kiedy to odnotowano 553 porody – Tendencja w Polsce kieruje się ku opiece długoterminowej-geriatrycznej. NFZ w Szczecinie ogłosił konkurs na to zadanie. Jesteśmy mocno zainteresowani, aby taką poradnie uruchomić w szpitalu w Kamieniu Pomorskim – stwierdził Ireneusz Pikulicki, dyrektor operacyjny spółki EMC.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2014 rok w powiecie żyły 4442 osoby w wieku 70+. Dla porównania w 1995 roku było to jedynie 2661 osób. – Tego typu poradnia geriatryczna funkcjonuje w tej chwili tylko w Szczecinie przy ulicy Arkońskiej. Bylibyśmy drugą poradnią w województwie zachodniopomorskim. Przyrost osób starszych jest zauważalny i chcemy objąć wszystkich odpowiednią opieką – dodawał Pikulicki.

DSC07183

W trakcie konferencji padły też zapewnienia, że spółka EMC w dalszym ciągu jest zainteresowana rozmowami z Powiatem na temat zakupu budynków szpitala. Obecnie z tytułu dzierżawy do kasy powiatu trafia rocznie około 500 tys. zł.

Odbyłem spotkanie z Panem Starostą, w czerwcu 2015 roku. Po tym spotkaniu otrzymaliśmy informację, że starostwo jest wstępnie zainteresowane sprzedażą budynku szpitala. Nie ma jednak konkretnej propozycji, która byłaby mi znana. Nie otrzymaliśmy żadnej informacji ze Starosta – poinformował dyrektor operacyjny spółki.

Przed nowym dyrektorem szpitala św. Jerzego trudne zadanie. Placówka w minionych latach przynosiła bowiem straty. – Posiadamy 10 szpitali, utworzyliśmy centralny dział zakupów dzięki czemu negocjujemy lepsze ceny za zakup materiałów, leków czy dostawy energii. To jest największa rzecz na której możemy generować oszczędności. Nie mamy problemu z nadmiarem kadry, mamy problem z pozyskaniem lekarzy i pielęgniarek także żadne zwolnienia nie wchodzą w grę – zapewniał Ireneusz Pikulcki.