DCIM100MEDIADJI_0037.JPG

Rada Miejska w Międzyzdrojach podczas najbliższej, czwartkowej (25.08) sesji zajmie się tematem opinii w sprawie zagospodarowania terenu przed międzyzdrojskim Molo. Będzie to być albo nie być dla tamtejszych przedsiębiorców. – Opinia daje mi czas na prowadzenie działania, na wypracowanie koncepcji, projektu budowlanego razem z wszystkimi stronami. Nie chce iść na wojnę z przedsiębiorcami, jednak brak opinii spowoduje, że nie będę miał wyjścia i pod koniec września będziemy musieli usunąć z działki wszystkie podmioty, aby rozpocząć procedurę przetargową – tłumaczy Leszek Dorosz.

Obecnie terenem zarządza spółka „Promenada”. Odprowadza ona do budżetu gminy co pół roku blisko 500 tysięcy złotych. – Wykonuje ona zadania, które są uzgodnione, potrzebne i na rzecz gminy. Wydzierżawiliśmy teren obiektu przy molo spółce do 2030 roku w zamian za płacenie nam czynszu dzierżawnego. Bez tej spółki nie moglibyśmy z nikim rozmawiać, tylko musielibyśmy ogłosić przetarg bo do tego w przypadku osób zainteresowanych dzierżawą obligują nas przepisy – tłumaczył radnym burmistrz Międzyzdrojów.

dzialka

Gmina zamierza wybudować na części działki 255 kilkadziesiąt pawilonów handlowych. Do tego oraz do przedłużenia umów dzierżawy z obecnymi przedsiębiorcami potrzebna jest właśnie czwartkowa opinia rady. – Opinia daje mi czas na prowadzenie działania, na wypracowanie koncepcji, projektu budowlanego razem z wszystkimi uczestnikami. W momencie, kiedy wszystkie strony zaakceptują, teren zostanie przekazany spółce do realizacji – informował burmistrz, który tłumaczył, że opinia nie jest niczym wiążącym i daje jedynie zgodę gminie na wypracowanie wszystkich kwestii formalnych.

– Celem tej opinii jest pokazanie Państwu, że to Wy macie władczą role na każdym etapie budowy. To Państwo (przyp. red Rada Miejska) będziecie musieli dać zgodę na obciążenie hipoteki, która pozwoli na zaciągnięcie kredytu. To Rada będzie miała władczą rolę – zapewniał Leszek Dorosz.

Na mocy podjętej uchwały Rada wyłoni doraźną komisję, która będzie monitorować zagospodarowanie terenu przed Molo. – To Państwo będziecie decydować o warunkach i osobach które będą prowadziły tam swoją działalność – informował Burmistrz.

W 2008 roku, uchwałą Rady podjęto decyzję o rewitalizacji całej promenady. Do tego zadania powołano spółkę celową, która na przebiegu całej promenady została zobowiązania do zrewitalizowania czterech jej fragmentów. Jednym z nich jest teren przed molo. Zgodnie z planami ma tam powstać 50 boksów dla handlowców.