gimnazjum

To tak naprawdę pierwszy ważny sprawdzian w życiu każdego ucznia, ponieważ jego wyniki będą decydować o losach dalszej edukacji. W poniedziałek 18 kwietnia o godzinie 9.00 uczniowie rozpoczną pisanie sprawdzianu z historii i wiedzy o społeczeństwie, a o godzinie 11.00 przystąpią do egzaminu z języka polskiego. W całym województwie przystąpi do niej ponad 15 313 uczniów.

Na rozwiązanie zadań z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej gimnazjaliści mają po 150 minut. Język obcy można zdawać na poziomie podstawowym i rozszerzonym, każdy z nich trwa 60 minut. Co ważne poziom podstawowy piszą wszyscy, poziom rozszerzony jest obowiązkowy dla tych uczniów, którzy danego języka obcego uczyli się także w szkole podstawowej.

We wtorek trzecioklasiści egzaminowani będą z biologii, chemii, fizyki, geografii oraz w drugiej części, z matematyki. W środę – język obcy na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu gimnazjalnego będą ogłoszone 17 czerwca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, natomiast zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym.

Każdy gimnazjalista musi podejść do egzaminu gimnazjalnego, to warunek ukończenia szkoły, ale nie ma progu, który określa jego zdanie. Oznacza to, że egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać. Wyniki mają jednak duże znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.