nefrotest

Już 31 maja (niedziela) 2015 roku, w Centrum Dializ Fresenius w Gryficach (na terenie szpitala) będzie można wykonać bezpłatne, proste badania krwi pod kątem chorób nerek. By wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 50 lat i wcześniej się zarejestrować. Ilość miejsc na badania jest ograniczona i wynosi 400. Akcja w Gryficach jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, Centrum Dializ Fresenius w Gryficach.

Zgodnie z dotychczasowymi wynikami badań m.in. w ramach poprzednich edycji kampanii NEFROTEST, w Polsce ponad 4 miliony osób może cierpieć na choroby nerek. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. „Przewlekła choroba nerek (PChN) może rozwijać się w naszym organizmie przez wiele lat. Bardzo często przebiega bez wyraźnych

symptomów. „Nerki, nazywane „cichym zabójcą” nie bolą, więc pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nimi często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy może być już za późno. Chorzy trafiają na dializy i jeśli nie otrzymają przeszczepu nerki, będą dializowani do końca życia. A tak wcale nie musi być. Wystarczy wykonać proste badanie ogólne moczu lub oznaczyć we krwi parametry wydolności nerek (kreatynina)” – tłumaczy dr Hanna Należyty-Kozak, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Gryficach –„ Warto wiedzieć, że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie ma pełne szanse na wyleczenie. Szczególnie jednak uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach,
z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku najlepiej badać się co roku”- dodaje dr Hanna Należyty- Kozak.

Cel kampanii NEFROTEST to zwrócić uwagę na nasze nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w organizmie człowieka.

Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to co zbędne i szkodliwe z naszej krwi. „Badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy zaprosić na nie jak najwięcej osób, ale nie o same badania chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów” – tłumaczy dr n. med. Dariusz Aksamit, Prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Aby bezpłatnie i bez skierowania zbadać krew podczas NEFROTESTU trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. „Rejestrować będziemy na konkretną godzinę, aby usprawnić całą akcję i uniknąć tłoku. Nie trzeba być na czczo, więc równie dobrze można przyjść w godzinach popołudniowych. Przypominamy jednak, że zapisać mogą się osoby, które ukończyły 50 lat” – mówi Marzena Suchorska, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Gryficach. Chętni będą mogli zarejestrować się 26 i 27 maja w godzinach od 10.00-15.00, pod numerami telefonów: 797 736 776 lub 797 736 767. Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL.

Gryfice to 52. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadaliśmy prawie 40 tysięcy osób. W roku 2014 kampania gościła w Świnoujściu, Koszalinie oraz Drawsku Pomorskim z województwa zachodniopomorskiego.

źródło:
Organizator