Pracownicy na zwolnieniach chorobowych mogą być skontrolowani także przez prywatną firmę. Nakryto tak piłkarza, który mimo zwolnienia z pracy rozegrał całą wiosenną kolejkę. ZUS, jak pisze – „Gazeta Wyborcza”, cofnął mu świadczenia chorobowe.

Specjalistyczne firmy, takie jak – Conperio, HR Solutions, Centrum EM-PARTNER, czy Loyalis, oferują pracodawcom kontrolę zwolnień lekarskich pracowników. Usługa polega m.in. na przeprowadzeniu wizyty w miejscu zamieszkania pracownika na L4 i prześwietleniu jego aktywności w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Conperio szacuje, że średnio 15 proc. zwolnień chorobowych wystawianych jest na lewo – pracownicy w rzeczywistości nie są chorzy i zajmują się, czym chcą. Conperio sprawdziło dotąd 85 tys. pracowników w 100 przedsiębiorstwach – głównie dużych, zatrudniających ponad 300 osób. Efekt? Po kontroli skraca się średni czas trwania zwolnień lekarskich. W jednej firmie liczba przebywających na zwolnieniu pracowników spadła ze 136 do 50.