33zjazdak17

Jubileuszowy 35., zarazem ostatni Zjazd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odbędzie się w dniach 3-7 października br. w Międzyzdrojach. Towarzyszyć mu będzie spotkanie młodzieży z kombatantami w ramach wyjątkowej lekcji historii.

To nasze pożegnalne spotkanie. Czas jest nieubłagany. Spotkamy się po raz ostatni. Wierzymy jednak, że nasi przyjaciele i sympatycy Kresów nie zrezygnują z jesiennych spotkań w Międzyzdrojach – zapowiada Jolanta Szyłkowska, prezes zarządu Okręgu Szczecin ZŚZŻAK.

Pomorze Zachodnie od lat wspiera organizację zjazdu, w szczególności włącza się w przygotowanie lekcji historii dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z naszego regionu. W tym roku, uczniowie zachodniopomorskich szkół spotkają się z kombatantami 5 października. To niezwykła okazja dla młodzieży do poznania faktów z wojennej historii Polski, które przedstawiają świadkowie i uczestnicy tych wydarzeń.

W tym roku w ramach Zjazdu odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie pomnika – Kresowym Żołnierzom Armii Krajowej. Uczestnicy Zjazdu złożą też kwiaty pod tablicą pamiątkową na Kawczej Górze oraz znicze pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu komunalnym. Zaplanowano wiele wątków kulturalnych i historycznych, m.in. spotkanie autorskie z Danutą Szyksznian, wykłady, program artystyczny w wykonaniu zespołu wokalnego „Faustyna” z Równego (Ukraina) oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, prezentacje i wystawy.

Wspieranie organizacji uroczystości patriotycznych i pielęgnowanie polskości to jedno z zadań Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.