Najważniejsza osoba w Państwie – czyli prezes Prawa i Sprawiedliwości w trakcie spotkań organizowanych z działaczami tej partii w Polsce, przedstawia coraz bardziej otwarcie założenia dotyczące zaproponowanych przez siebie zmian w ordynacji wyborczej. – W przeciągu kilku miesięcy chcemy uchwalić nową ordynację wyborczą. To szereg zmian, które utrudnią fałszowanie wyborów – podkreślił podczas spotkania z działaczami PiS województwa kujawsko-pomorskiego.

Przypomnijmy, że zaproponowane zmiany uniemożliwią startowanie w nadchodzących w 2018 roku wyborach samorządowych burmistrzom i wójtom, którzy wybrani w wyborach bezpośrednich, pełnią lub pełnili swoją funkcję przynajmniej dwie kadencje. Nie przekreśla to ich całkowicie – będą oni mogli wystartować np. w wyborach na radnego gminy, powiatu czy sejmiku. Po jednej kadencji przerwy będą oni mogli ubiegać się o fotel szefa innej gminy, niż ta którą rządzili przez dwie kadencje.

Taka decyzja oznacza koniec burmistrzowania dla Leszka Dorosza, Grzegorza Jóźwiaka, Andrzeja Danieluka i Eugeniusza Jasiewicza. Z funkcją pożegna się także wójt Krzysztof Atras. Drogę do startu i marzeń o fotelu burmistrza Kamienia Pomorskiego miałby przekreśloną były burmistrz Bronisław Karpiński.

Lider PiS zapowiedział jednocześnie, że „ustawa zmieniająca ordynację zostanie skierowana do TK, który podejmie ostateczną decyzję o jej zgodności z konstytucją”. Kaczyński zwrócił uwagę, że „w życiu publicznym ogromna część władzy spoczywa w rękach samorządu”.FZ na cele prywatne. „Reforma służby zdrowia zostanie rozłożona w czasie. Chcemy postępować ostrożnie” – zaznaczył.

Jarosław Kaczyński poinformował w TVP3 Bydgoszcz, że w PiS trwają prace nad wyłonieniem kandydatów na prezydentów, burmistrzów, wójtów. – My chcielibyśmy mieć także kandydatów na marszałka województwa, bo chcielibyśmy, żeby obywatele wiedzieli na kogo konkretnie głosują w wyborach w województwie. Także (…) kandydatów na starostów, chociaż oni są wybierani pośrednio, my chcemy to utrzymać – zaznaczył lider PiS.

Oznacza to, że zmiany w ordynacji nie dotknęłyby w żaden sposób powiatów oraz sejmików województw.