W „Dworku Wolińskim” odbyła się kolejna edycja Polsko-Niemieckich Warsztatów Plastycznych. W projekcie wzięło udział 100 uczniów ze szkół podstawowych w Troszynie, Koniewie, OREW-u Ostromice oraz szkoły podstawowej w Usedom.

Dzieci pracowały pilnie pod okiem instruktorów. Podzielone na 6 zespołów wykonywały ozdoby świąteczne różnymi technikami – od prac z papieru poprzez malowanie bombek, budowanie choinek z szyszek, stroików aż po decoupage. Powstało wiele ciekawych prac, które po zakończeniu projektu można było zobaczyć na wystawach w Wolinie i Usedom. Szczególnie dużo wysiłku w swoje małe dzieła włożyły dzieci z OREW Ostromice.

W trakcie trwania warsztatów odwiedził nas Burmistrz Usedom Pan Jochen Storrer, który pogratulował dzieciom inwencji i życzył nam kolejnych udanych projektów. Burmistrza Wolina reprezentował dyrektor wolińskiego muzeum Pan Ryszard Banaszkiewicz, który także z podziwem przyglądał się pracy dzieci.

Pod koniec pierwszego dnia wszystkie dzieci usiadły do wigilijnej kolacji przygotowanej zgodnie z polską tradycją. Punktem kulminacyjnym było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń świątecznych. Dla gości z Niemiec było to coś nowego ale bardzo im się podobało. Szczególnie dużo życzeń od polskich dzieci otrzymał Pan Burmistrz Usedom. Projekt został sfinansowany z Funduszu Małych Projektów INTERREG VA, funduszy Unii Europejskiej oraz Budżetu Państwa.

Bardzo dziękuję wszystkimi instruktorom i wychowawcom za prowadzenie warsztatów, a Burmistrzowi Wolina Panu Eugeniuszowi Jasiewiczowi dziękuję za wsparcie finansowe naszego wydarzenia.

Piotr Karliński