Jestem dumny z tego, że mogę wyróżnić prawdziwych bohaterów, jakimi są nagrodzeni dziś funkcjonariusze – powiedział minister Mariusz Błaszczak do uhonorowanych Krzyżami Zasługi za Dzielność i Medalami za Ofiarność i Odwagę. Krzyże Zasługi za Dzielność nadane przez Prezydenta, a wręczone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, otrzymało 13 policjantów i 2 strażaków. Wyróżnienie otrzymali policjanci, którzy na początku marca uratowali z rąk porywaczy 12-letnią Amelię.

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji i Straży Pożarnej za czyny dokonane w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywatel

Z rąk ministra wyróżnienia odebrali m.in. post. Monika Mrówczyńska i sierż. Patryk Wiśniewski – policjanci z drogówki, którzy uratowali życie dziecku mającemu problem z oddychaniem, mł. asp. Andrzej Artemiuk i asp. szt. Krzysztof Adamowicz, którzy odnaleźli porwaną 12-letnią Amelię z Golczewa, a także mł.asp. Karol Wieczorek, który uratował życie 6-letniego Oliwiera pogryzionego przez psa w Dubinie.