DSC04507

9 września, w ratuszu w Kamieniu Pomorskim odbyło się podsumowanie projektu „Poprawa bezpieczeństwa zabytków sakralnych w powiatach gryfickim, kamieńskim i m. Świnoujściu” oraz promocja książki asp. szt. dra Marka Łuczak o utraconych zabytkach sakralnych.

DSC04486

– Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie jest jedyną w Polsce, która prowadzi w tak szerokim zakresie inicjatywę współpracy pomiędzy władzami kościelnymi a Policją. Wiele dzieł i obiektów sakralnych zostało zabranych poprzez działania przestępcze: włamania i kradzieże. Wiele rzeczy jest jednak nieuporządkowane. Obiekty te gdzieś się znajdują, tylko nie są w sposób administracyjny uporządkowane – podkreślał inspektor Piotr Ostrowski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie – Nasze działania znajdują także aprobatę w MSW. Środki na różnego rodzaju publikacje czy poszukiwania otrzymujemy z Funduszu „Razem Bezpiecznie”.

DSC04469

W ub. roku na 106 pozycji w Polsce, projekt poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu kamieńskiego, gryfickiego i Świnoujścia znalazł się na 6 miejscu w kraju Zastępca Komendanta podkreślił, że to niesłychanie ważne, iż w szeregach policji są osoby, które pasjonują się historią. Program realizowany był przez Pomorskie Towarzystwo Historyczne w Szczecinie we współpracy z KWP w Szczecinie i instytucjami ochrony zabytków.

DSC04476

– W naszej pracy chodziło o wykonanie jak najdoskonalszej fotografii celem uniknięcia kradzieży. Nie była to jedna fotografia, ale kilkanaście ujęć każdego zabytku. Na każdym zabytku skatalogowanym przez nas znalazł się mikrohologram DNA. Dzięki temu, po znalezieniu skradzionego bądź zagubionego przedmiotu jesteśmy w stanie ustalić z jakiego miejsca pochodzą. Wykonano ponad 5000 fotografii. Zabytki były w różnym stanie. Dzięki WKZ mieliśmy do dyspozycji całość dokumentacji. Na początku zaginionych było 200 obiektów, jednak dzięki proboszczom, pracownikom MZHK udało się nam odnaleźć mnóstwo zabytków. Oznakowana została każda figura. Chcieliśmy zachować kompletność poprzez nienaruszenie substancji zabytków – podkreślał dr Marek Łuczak – Publikacja jest w języku angielskim, będziemy ją wysyłać do Interpolu. Wiemy że część rzeczy została skradziona na zlecenie i wywieziona poza kraj. Chcemy rozpowszechnić wiedzę o zaginionych zabytkach mając nadzieję na to, że wszystko się odnajdzie.

DSC04475