G0044459

– Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się zakończyć ten rejs. Musiałem wrócić na ląd, ale już brakuje mi pływania – mówi w rozmowie z tvp.info Szymon Kuczyński, który w jachcie „Atlantic Puffin” o długości 6,36 metra samotnie opłynął Ziemię. Jacht, którym płynął jest najmniejszym w historii polskich rejsów dookoła globu. Jak mówi członek Jacht Klubu Kamień Pomorski oficjalnie wyprawa dookoła globu rozpoczęła się pod koniec 2014 roku w Las Palmas, gdzie Szymon zawinął ponownie 4 marca 2016. Najpierw przeskoczył Atlantyk. Potem, po przejściu przez Kanał Panamski – Pacyfik.

Na Oceanie Spokojnym zaliczył jeden postój. Żeglował we wszystkich możliwych warunkach pogodowych – od totalnej flauty, czyli braku wiatru, po sztormy sięgające 12 stopni w skali Beauforta. Kuczyński ma 34 lata, jest żeglarzem, kurierem rowerowym, a z wykształcenia technikiem obsługi portów. Pływał na statkach, prowadzi rejsy turystyczne i szkoleniowe w różnych częściach świata, przeprowadza jachty, jest instruktorem na obozach i rejsach szkoleniowych. Druga pasją Szymona jest kolarstwo.

– Cieszę się, że wróciłem, jestem bardzo szczęśliwy, że się udało. Spędziłem w drodze przeszło 16 miesięcy, tyle zajęła mi zarówno żegluga, jak i postoje. Pokonałem niecałe 29 tys. mil (około 54 tys. km), a dokładnie 28 597, które pokonywałem ze średnią prędkością 4,26 węzła – mówi Kuczyński. Jacht, którym płynął znajduje się teraz na Wyspach Kanaryjskich.

– Jestem zadowolony, że ten rejs poszedł bez kłopotów. To było świetne żeglarskie doświadczenie i przygoda. Na razie brakuje mi czasu na cokolwiek, chciałbym się spotkać ze znajomymi, ale mam już zaplanowane kolejne obowiązki. W czwartek rozpoczynają się największe targi żeglarskie, więc wybieram się do Warszawy, ale chciałbym już wrócić na wodę – mówi o dalszych planach.

Część wypraw Szymon odbył w towarzystwie swojej dziewczyny Dobrochny Nowak. – Tym razem zostałam w domu i obserwowałam jego poczynania z lądu. To były ogromne emocje. Gdy zobaczyłam go na lotnisku po tylu miesiącach rozłąki, emocje wzięły górę i po prostu się popłakałam – mówi Dobrochna.

źródło:
tvp.info