– Takie widoki przez weekend – żali się jedna z naszych Czytelniczek pod której domem ktoś zdecydował się zrobić „zrzut” śmieci. Niektórzy mający we krwi podrzucanie różnych rzeczy pod śmietniki, nie wiedzą czym jest i na czym polega segregacja. 

 Czy dzwonki służą do segregacji śmieci? Na parkingu jest wysypisko śmieci, pełno robactwa. Czy PGK ma w ogóle pozwolenie aby dzwonki stały tak blisko pod oknami mieszkańców? – O odpowiedź na pytania jednej z mieszkanek zwróciliśmy się do prezesa Adriana Guranowskiego.

Pani Marta ma niewątpliwie rację, pojemniki typu „dzwon” służą niewątpliwie do segregacji odpadów w trzech zakresach: tworzywo – makulatura – szkło. Ten widok, to dowód na to, że niektórzy, na szczęście nieliczni, nie rozumieją, że jest to miejsce segregacji a nie pozbywania się wszystkich odpadów jak leci. Niestety w samych pojemnikach znajdujemy, zamiast segregowanych, różne śmieci, w tym niekiedy resztki organiczne np. odpadki kuchenne. Trudno się wtedy dziwić obecności uciążliwego robactwa. Z Panią Martą nie zgodzę się natomiast w innej sprawie, tzn. te pojemniki są wyłącznie po to że ułatwić mieszkańcom (a nie PGK) możliwość segregacji, szczególnie w miejscach gęstej zabudowy. My możemy bez problemu te pojemniki zabrać. Tylko wtedy trzeba będzie segregować odpady w workach, co w mieście nie będzie wygodne, lub płacić wyższe opłaty za brak segregacji. Zezwolenie na postawienie takich pojemników nie jest potrzebne – oczywiście zawsze staramy się konsultować możliwą ich lokalizację – tłumaczy Adrian Guranowski.