W dniach 11-13.09.2017 r. na błoniach w Wolinie odbył się „Pierwszy Polsko Niemiecki Festiwal Piosenki Wolin-Troszyn 2017”. W projekcie wzięło udział 125 dzieci ze szkół podstawowych z Ładzina, Wolina, Troszyna, Koniewa, Kołczewa, Dargobądza oraz dzieci z szkoły podstawowej w Usedom (Niemcy). Projekt został sfinansowany z Funduszu Małych Projektów INTERREG VA oraz ze środków Unii Europejskiej.

To były pod każdym względem wyjątkowe trzy dni. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane a i pogoda nam dopisała. Festiwal otworzyli Burmistrzowie Wolina i Usedom Pan Eugeniusz Jasiewicz oraz Jochen Storrer. Pierwszy dzień to popisy solistów, drugi to występy duetów oraz grup wokalnych i tanecznych a trzeciego dnia mogliśmy podziwiać finalistów festiwalu. Poziom był bardzo wysoki więc jury miało duży problem z wytypowaniem pięćdziesiątki najlepszych. Wszystkich nas najbardziej poruszyło wykonanie piosenki Czesława Niemena „Sen o Warszawie” przez Filipa Nurkowskiego z ośrodka OREW w Ostromicach. Otrzymał on specjalną nagrodę publiczności i wielkie brawa. To właśnie Filip otworzył finał naszego konkursu. Trudno jest wymienić wszystkich finalistów. Oto kilku z nich: Gabriela Sobańska, Krzysztof Tabor, Michał Romaniuk, Julia Miętkiewicz, Klaudia Aftewicz, Hania Białek, Katarzyna Szafranowska, Lara Rura, Szymon Wilczek, Celine Wailandt-Dittmeyer (Niemcy), Zosia Brabańska, Diana Kozłowska, Bartosz Lech, Szkólnik Natalia oraz zespół wokalny z Ładzina. Cała pięćdziesiątka finalistów otrzymała piękne nagrody, które wręczył Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz.

Bardzo dziękuję Naszemu Burmistrzowi za wsparcie finansowe naszego projektu. Doceniamy to i jesteśmy wdzięczni. To był nasz jubileuszowy dziesiąty projekt i mam nadzieję, że nie ostatni bo kolejne są już w przygotowaniu. Serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom za pomoc i wsparcie w przygotowaniu i przeprowadzeniu projektu.

Piotr Karliński