fot. Policja
37-letni kierowca, mieszkaniec gminy Golczewo, stał się pierwszą osobą w powiecie kamieńskim, która doświadczyła obowiązujących od poniedziałku zaostrzonych przepisów ruchu drogowego. Mężczyzna jechał samochodem marki VW Passat 106 km/h w terenie zabudowanym. Został zatrzymany w miejscowości Unibórz (gm. Golczewo). Za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h otrzymał 500 zł mandatu oraz zostało mu zatrzymane prawo jazdy. Może je odzyskać po 3 miesiącach. 
To pierwszy przypadek zastosowania zaostrzonych przepisów na terenie powiatu kamieńskiego, ale – jak się okazuje – nie ostatni. Kilka minut później kolejnemu kierowcy również zatrzymano prawo jazdy. Kierujący pojazdem marki Renault Megane, 58-letni mieszkaniec Świnoujścia, na tym samym odcinku drogi przekroczył dozwoloną prędkość o 52 km/h. Poza zatrzymaniem prawa jazdy kierujący za wykroczenie otrzymał 400 złotych mandatu.
W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument, za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami – jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.
źródło:
st.post.Izabela Trepko