65 tys. złotych środków trafi na zabytki znajdujące się na terenie gminy Kamień Pomorski. Samorząd województwa zdecydował o dofinansowaniu Parafii św. Ottona w Kamieniu Pomorskim, Kościoła w Jarszewie oraz wraku wydobytego z plaży w Międzywodziu żaglowca.

– 6% środków województwa trafia do gminy Kamień Pomorski. Wydaje mi się, że żadna z gminy nie może poszczycić się tak wysokim udziałem pieniędzy jakie trafiają na jej teren. To nie wszystko, 4 maja otwieramy nabór na działanie 4.1 – czyli zabytki. Na ten cel mamy 40 mln złotych, pulę sakralną – 25 mln zł (dofinansowanie maksymalne 85%) i pozasakralne – 15 mln zł (dofinansowanie maksymalne 95%). Podstawowy warunek realizacji, to wpisanie obiektu do rejestru zabytków – podkreślał wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Wrak miał pierwotnie szerokość 4 metrów, długość około 15 metrów. Wszystko wskazuje na to, że wrak z Międzywodzia jest z drugiej połowy XIX wieku. – Gmina Kamień Pomorski nie poniosła i nie poniesie żadnych kosztów związanych z tymi pracami – podkreśla Grzegorz Kurka z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.