Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. – jedna, a od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele – to propozycje poprawek PiS do projektu ustawy. Ustawa miałaby obowiązywać od 1 marca 2018 r., a nie od 1 stycznia 2018 r.

Jak tłumaczyli przedstawiciele PiS, Sejm podjął decyzję o poszerzeniu porządku obrad o projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, który został zdjęty z poprzedniego posiedzenia Sejmu w związku z „wątpliwościami dotyczącymi kwestii obowiązku notyfikacji” Komisji Europejskiej.

Tłumaczył, że od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 roku – zgodnie z pierwotnym projektem – będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny.

Ponadto poprawki doprecyzują między innymi kwestię ograniczenia handlu na stacjach benzynowych, czy dworcach kolejowych. Projekt ustawy nie będzie podlegał notyfikacji w Komisji Europejskiej, bowiem jedna z poprawek wyłączy z tego zakazu sklepy internetowe.