pociąg

Od przyszłego roku mogą zniknąć wysokie zniżki na przejazdy pociągami i autokarami dla osób niepełnosprawnych, uczniów i studentów! Z dniem 1 stycznia 2017 roku mają wejść w życie przepisy znowelizowanej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, które likwidują ulgi.

W myśl nowych przepisów, które mają wejść w życie 1 stycznia 2017 roku, zniżki będą zwracane wyłącznie w przypadku połączeń które minister, sejmik wojewódzki lub rada powiatu przewidują w planach transportowych. Pozostałe połączenia będą odbywały się na zasadach komercyjnych, czyli to od przewoźnika będzie zależało, czy praktykował będzie bilety ulgowe.

Oznacza, to że zniżki znikną z pociągów dalekobieżnych TLK, EIC i EIC Premium (Pendolino). Ulgowego biletu nie będzie można kupić również w dalekobieżnych połączeniach PKS (np. Poznań – Gdańsk). Zmiany nie dotkną osób korzystających z komunikacji miejskich.

Zmiany przepisów dotkną między innymi studentów, osoby niepełnosprawne, emerytów, dzieci dojeżdżające do szkół. Nowe przepisy zakładają jednak utrzymanie bezpłatnych przejazdów dla parlamentarzystów.