DSC_0379

„Pragniemy Państwa poinformować, że ikamien.pl jest portalem niezależnym. Nie otrzymujemy żadnych pieniędzy od gmin, powiatu czy spółek gminnych i żaden z tych samorządów nie może wpływać na treści, które publikujemy” – mogliśmy niedawno przeczytać na świnoujskim portalu ikamien.pl, którego anonimowy redaktor oburzał się środkami przeznaczonymi na promocję przez kamieńskie spółki portalowi kamienskie.info. Jak to jest z tą niezależnością? Postanowiliśmy wystąpić o umowy do lokalnych samorządów.

I tak w przypadku gminy Golczewo, która jako pierwsza i bez żadnych problemów udzieliła odpowiedzi na pytanie, na liście portali i publikatorów sponsorowanych przez samorząd znajdujemy pozycję – iswinoujscie.pl. Wydawcą portalu iswinoujscie.pl jest pani Anita Ryfczyńska, żona Sławomira Ryfczyńskiego, redaktora naczelnego ikamien.pl. Iswinoujscie.pl jest także wydawcą portalu ikamien.pl. Warto przypomnieć, że to właśnie portal ikamien.pl przed samymi wyborami bardzo mocno zaangażował się w promowanie obecnego Burmistrza Golczewa.

„Pragniemy także Państwa poinformować, że ikamien.pl jest portalem niezależnym. Nie otrzymujemy żadnych pieniędzy od gmin, powiatu czy spółek gminnych i żaden z tych samorządów nie może wpływać na treści, które publikujemy.”napisano na portalu 26 kwietnia 2016 roku. Co ciekawe według wykazu przesłanego przez burmistrza Golczewa – zaledwie trzy tygodnie wcześniej tj. 4 kwietnia 2016 roku portal otrzymał pieniądze od golczewskiego samorządu.

Wczoraj zgodnie z obietnicą upubliczniłem wszystkie umowy zawierane przez spółkę Kamieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Niewątpliwie musiało to kogoś zaboleć. Ku mojemu zdziwieniu, zabolało redakcję ikamien.pl, która insynuuje nieprawdę, jakoby gmina była autorem udostępnionych rejestrów albo władze spółki zrobiły to bez wiedzy Burmistrza.

„Zaskoczyło nas, że to co dla naszego portalu wymaga opinii prawnej i czasu na przygotowanie, innemu portalowi już zostało przekazane. Czyżby władze Spółki zrobiły to bez zgody i wiedzy Burmistrza?” – czytamy w kolejnej rzetelnej publikacji zatytułowanej „Stanisław, udostępnij!”

To bardzo ciekawe biorąc pod uwagę fakt, że portal ikamien.pl także dysponuje rejestrem umów kamieńskiego TBS, czy spółki Marina, której dane z ostatnich trzech lat również niebawem udostępnimi wszystkim mieszkańcom. Z czego wynika nagonka na gminę Kamień Pomorski prowadzona przez portal ikamien.pl i nie mających odwagi, aby podpisać się pod tego typu tekstami redaktorów? Skąd to nagłe poruszenie, kiedy opublikowałem informacje dotyczące rozpasania spółki KTBS i potężnych wydatków ponoszonych przez byłą prezes Renatę Bielaszewską-Mamzer?

ikkkk

Kolejnym samorządem potwierdzającą „niezależność” portalu ikamien.pl i redaktorów z nim związanych jest gmina Wolin. Choć w rejestrach umów nie odnajdujemy pozycji ikamien.pl albo iswinoujscie.pl to natrafiamy tam na nazwisko Mariana Klasika. Bohater artykułu „Na kogo donosił TW Gryf” przewija się wśród wykonawców z którymi umowy zawierał Burmistrz Wolina. „Opracowanie informatora Burmistrza i Rady Miejskiej w Wolinie z Szatą graficzną” – 7 kwietnia 2014 rok czy 28 lipca 2014 rok. Może warto sprawdzić, czy w poprzednich latach gmina przekazywała środki redaktorowi Klasikowi?

W tym miejscu ponowie swoje pytania – dlaczego na portalu ikamien.pl nigdy nie padło ani słowo o ostatnich podwyżkach za śmieci w Wolinie? Dlaczego Marian Klasik relacjonujący sesje choć w dniu kiedy zapadała decyzja o podwyżkach w Wolinie nie przyszedł na tak ważne obrady?

Również w przypadku gminy Kamień Pomorski, w minionych latach pieniądze trafiały do publikującego swoje teksty na portalu ikamien.pl pana Mariana Klasika. Warto wspomnieć sprawę herbu (Awantura o herb gminy. Kto i za co wziął pieniądze?), za wykonanie którego gmina wypłaciła środki, pomimo faktu uzyskania negatywnej opinii komisji heraldycznej. Herb autorstwa Mariana Klasika nigdy nie został użyty. Marian Klasik wykonywał także logo Kamieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.