DSC05691

Szykują się zmiany w przepisach drogowych. Resort infrastruktury i budownictwa chce obniżyć dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym. A hulajnogom, rolkom i segwayom każe jeździć po ścieżkach rowerowych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obecnie w godzinach 23:00-5:00 w terenie zabudowanym można jeździć z prędkością do 60 km/h (z wyłączeniem stref ruchu). Gwarantuje to ust. 1 art. 20 Prawo o ruchu drogowym. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nowe przepisy, które zniosą ten wyjątek. Oznacza to, że w terenie zabudowanym, bez względu na porę dnia, pojedziemy maksymalnie 50 km/h.

– Rozwiązanie to zmierza w kierunku dalszej poprawy bezpieczeństwa, w szczególności pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Z analiz badawczych wynika, że różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie w kontekście skutków zdarzeń drogowych. Ze względu na niższą prędkość, w przypadku ewentualnego uderzenia przez pojazd w pieszego, zmniejsza się zakres obrażeń i ich stopień ciężkości – czytamy w uzasadnieniu projektu, o którym pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowe przepisy wprowadzą jeszcze jedną zmianę – jeżdżący na hulajnogach czy rolkach będą mieli obowiązek korzystania ze ścieżek rowerowych.

Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym ustawowo zwiększono limity prędkości obowiązujące nocą. Trudno jednak powiedzieć, czy wpłynęło to na bezpieczeństwo, bo policyjne statystyki nie wyróżniają wypadków z udziałem pieszych w terenie zabudowanym w godzinach 23:00-5:00.