dzieci

200 tys. złotych za lata 2014 – 2016 będzie musiał zapłacić kamieński samorząd gminie Dziwnów za obecność dzieci z gminy Kamień Pomorski w przedszkolu tamtejszego samorządu. – Nikt do tej pory nie rozliczał takich kwestii pomiędzy samorządami. Rozumiem, że Gminy szukają obecnie środków stąd takie pismo do nas – stwierdził podczas czwartkowego (27.10) posiedzenia komisji zastępca burmistrza Leszek Szefliński, który dodał, że kamieński samorząd będzie zmuszony wystąpić z takimi samymi notami do ościennych gmin, aby zbilansować budżet.

Kwestia wypłaty należności blisko 200 tysięcy złotych będzie jednym punktów obrad Rady Miejskiej. Dziwnowski samorząd postanowił bowiem wystąpić z notą obciążeniową za obecność przedszkolaków z gminy Kamień Pomorski w dziwnowskim przedszkolu za ostatnie trzy lata.

– Skoro gmina Dziwnów ruszyła temat, to nie może być tak, że my tylko płacimy a nie pozyskujemy tych środków. Poleciłem, aby wystąpić z odwrotnym działaniem. Oprócz tego, takie same noty pójdą do gminy ościennych. Najbardziej odczuje to gmina Świerzno. Do tej pory nikt nie podejmował tego tematu, mam nadzieję, że w ostateczności to zbilansuje nasz budżet – poinformował radnych zastępca burmistrza.

Gmina Kamień Pomorski wystąpiła także do Dziwnowa o podanie metodyki naliczania obecności jednego dziecka w przedszkolu. – Dotacja dla gmin na jedno dziecko wynosi 114 złotych. Dziwnów zażądał od nas blisko 850 złotych. Gmina ma do tego oczywiście prawo, powodem może być inna struktura zatrudnienia lub inne koszty – tłumaczył Szefliński.

Co się stało, że gmina Dziwnów postanowiła naliczać opłaty? – Gmina Kamień Pomorski nie obciążała dziwnowskiego samorządu żadnymi kosztami czy opłatami. Nota nie była poprzedzona żadnymi konsultacjami, rozmowami. Ona po prostu wpłynęła do nas z dnia na dzień – wyjaśniał Szefliński.